DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yabancı terörist savaşçılar konusu

Yabancı terörist savaşçılar konusu

29.05.2015 23:50:44
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, geçen yıl ortasından beri dünya genelindeki yabancı terörist savaşçı sayının yüzde 70 artarak 25 bini geçtiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, özellikle Suriye ve Irak'taki çatışmalarda DAEŞ'in saflarına kattığı yabancı terörist savaşçılar konusunu ve alınması gereken önlemleri görüştü.

Toplantıda konuşan BM Genel Sekreteri Ban, geçen yıl BM Güvenlik Konseyi'nde bu konuyla mücadele için oy birliği ile karar alındığını ancak o günden bu yana Ortadoğu'ya terörist savaşçı akımının artarak devam ettiğini kaydetti.

Ban, 2014 ortasından Mart 2015'e kadar dünya genelinde yabancı terörist savaşçı sayısının yüzde 70 oranında arttığını belirterek, "Bu artış daha fazla yabancı terörist savaşçının ön cephelerde savaşması, teröristlerin daha fazla tecrübeye kavuşmaları ve döndükleri zaman kendi ülkelerine daha fazla risk oluşturmaları anlamına geliyor" dedi.

BM Güvenlik Konseyinin El Kaide yaptırımlarını izleyen komitesinin raporuna göre, 100'den fazla ülkeden 25 bini aşkın yabancı terörist savaşçının Suriye, Irak, Afganistan, Yemen ve Libya'ya ulaştığına dikkati çeken Ban, genç erkek ve kadınları radikal şiddet gruplarına yönelten şartların incelenmesi gerektiğini de dile getirdi.

Bu radikal gruplara katılanların çoğunluğunun 15-35 yaş arası erkekler olduğunu ve aşırılıkçı ideolojilerle yönlendirildiklerini ifade eden Ban, kadınları ve genç kızları DAEŞ ve diğer örgütlere katılmaya götüren nedenlere de eğilinmesi gerektiğini vurguladı.

- BM Güvenlik Konseyi'nden istihbarat paylaşımı çağrısı

Toplantıda BM Güvenlik Konseyi üyelerinin oy birliği ile yabancı terörist savaşçılarla mücadele için Başkanlık bildirisi de kabul edildi.

Teröristlerin özellikle Ortadoğu'ya ulaşımının engellenmesi için BM üyelerine önemli sorumluluklar düştüğü vurgulanan bildiride, bölgeye seyahatleri riskli olanların kimliklerini paylaşma konusunda sadece 51 ülkenin işbirliği yaptığı ifade edildi.

Üye ülkelerden BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda sınırlarını yönetme konusunda çabalarını artırmalarını isteyen Konsey, özellikle teröristlerin kimlik bilgilerinin ilgili birimlerle paylaşılmasının önemine değindi.

Tüm ülkelere, terörist savaşçıların kendi topraklarından seyahat etmesini önlemek için uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla işbirliğine gitmesi çağrısı da yapılan bildiride, "Transit ülkeler, bu terörist savaşçıların çatışma bölgesine gitmesini engelleme konusunda güvenilir istihbarat yokluğu gibi çok büyük zorluklarla karşılaşıyorlar. BM Güvenlik Konseyi, tüm üyelere kaynak ve transit ülkeler arasında zamanlı istihbarat paylaşımını artırma çağrısı yapıyor" ifadesine yer verildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

musa

hdp-pkk kesinlikle mhp'den daha faşist ve tehlikeli bir yapılanmadır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş