DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yabancı basın bastırıyor! 'Katar, terörist gruplara 1 milyar dolar fidye ödedi'

İngiliz gazetesi Financial Times (FT), Katar, Irak'ın güneyinde kaçırılan 26 kraliyet ailesi üyesi ile Suriye'deki cihatçılar tarafından esir alınan 50 militanın serbest bırakılması için nisan ayında 1 milyar dolara kadar fidye ödediğini yazdı.

5 Yıl Önce
2017-06-06 13:17:24

FT'nin söz konusu terör gruplarının komutanları ve hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine göre, fidye, Suriye ve Irak'ta güvenlik güçlerine karşı savaşan El Kaide bağlantılı bir gruba ödendi.

İranlı yetkililer ve destekledikleri Şii milislere yaklaşık 700 milyon dolar ödendi.

Buna ek olarak, "büyük bölümü ismini Fetih el Şam olarak değiştiren El Nusra'nın gövdesini oluşturduğu çatı örgütü Tahrir el Şam'a olmak üzere, Suriye'deki İslamcı gruplara da 200 ila 300 milyon dolar ödendi."

Habere göre bazı kaynaklar, anlaşmasının, Katar'ın esirlerin serbest bırakılması için ödediği paraları Suriye'deki cihatçıları desteklemek için kullandığının belirgin hale gelmesini sağladığını söyledi. Katar'ın Körfez'deki komşu ülkelerinden bazılarıysa asıl meselenin, Doha'nın, Tahran'a ödeme yapmış olma ihtimali olduğunu belirtti.

Esirlerin serbest bırakılması için yapılan anlaşmaya dahil olan kişilerin gazeteye verdiği bilgiye göre, Arap ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesinin sebeplerinden biri, bu anlaşma.

"KATAR KABUL ETTİ"

Haberde dillendirilen iddiaya göre Katar hükümetine yakın olan bir kaynak 'ödemelerin' yapıldığını doğruladı. Fakat fidyenin miktarı ya da ödemenin kime yapıldığını bilmediğini söyledi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

Ahura

Konu basit, GAZ Iran ile Qatar sanirim ortak hareket edip birlikte gazi cikarcaklar buna Sudiler Asla izin vermez olum kalim savasi onlar icin, diger yanadan Misir Gazi , Daha Suriye savasi baslamadan 3 hafta once Qatar ve Iran projet sundu ve Esad Irani secti. Qatar Turkiye Sudiler ve digerleri Suriyeye savas actilar sonuc beli, Aklar oldu Akbaba. Umarim bu sefer Lades Olmaz Turkiye bu sefer Israel isin icen girecek elle havaya halay nasil cekilir o zaman gurur TC. bu isi sadece IRAN TURKIYE Suriye cozer butun ulkeler lades olur. Kurtler icin on gurulen Devletin Dinide ayri olacak

Görüş Bildir Bizimle Paylaş