DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Wilders'ın İslam karşıtı karikatürleri televizyonda gösterme karar

Wilders'ın İslam karşıtı karikatürleri televizyonda gösterme kararı

18.06.2015 14:32:11
Hollanda'da yaşayan Müslümanlar, aAşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in, İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi'nin (American Freedom Defense Initiative) daha önce Dallas kentinde düzenlediği Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasına katılan çalışmaları, partisine ait yayın saatinde televizyonda gösterme kararını, karikatürle protesto edecek.

Fas Camileri Konseyi'nin (RMMN) hazırladığı, Wilders'in bir bombanın içinde hoşnut olmayan bir çocuk olarak çizildiği, alt tarafta ise farklı kesimlere ait insanların ahenk içinde yürümelerinin resmedildiği karikatürün şehirlerin belirli yerlerine asılması planlanıyor.

RMMN sözcüsü Aissa Zanzen, Wilders'in provokasyon ve hakaretlerine en iyi karşılığın mizah yoluyla verilebileceğini inandıklarını belirterek, bu karikatürle aynı zaman da çığırtkanlık yapanların toplumu bölmeyeceklerini göstermek istediklerini söyledi.

Toplumun ayrıştırılmasına karşı olduklarına dikkati çeken Zanzen, sosyal medyada dağılacak karikatürün başta Amsterdam Merkez Garı olmak üzere otobüs duraklarına asılıp asılamayacağını araştırdıklarını ifade etti. Yaklaşık bin adet basılacak karikatürü isteyen camiler de asabilecek.

Wilders'ın, daha çok İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi'nin (American Freedom Defense Initiative) geçen ay Dallas kentinde düzenlediği "Hz. Muhammed" konulu karikatür yarışmasına katılan çalışmaları, ilk olarak 20 Haziran'da televizyonda göstermesi bekleniyor.

Daha önce sergiyi Hollanda Meclisi'nde açma isteği reddedilen Wilders, provokatif karikatürleri, partisine ait kamu televizyonundaki üç yayın diliminde göstereceğini açıklamıştı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, televizyondaki söz konusu yayından sonra özellikle Müslüman ülkelerde ortaya çıkması muhtemel tepkilere karşı dış temsilciliklerini uyarmıştı.

ABD'nin Dallas kentinde geçen ay düzenlenen, Wilders'in de konuşmacı olarak katıldığı karikatür yarışmasının gerçekleştirildiği salonun dışında çıkan silahlı çatışmada iki kişi hayatını kaybetmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Seren

Sayın Tank bu tespitlerinize katılıyorum.Ama dinleyen kim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan