DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Waterloo Savaşı'nın 200'üncü yılı anma törenleri

Waterloo Savaşı'nın 200'üncü yılı anma törenleri

18.06.2015 18:08:33
Waterloo Savaşı'nın 200'üncü yılı nedeni ile Belçika'da aynı adı taşıyan Waterloo kasabasında anma töreni düzenlendi.

Belçika Kralı Philippe'in ev sahipliğinde olağanüstü güvenlik önlemleri altında düzenlenen törene, Hollanda Kralı Willem-Alexander ve eşi Maxima, Lükemburg Dükü Henri, Belçika Başbakanı Charles Michel ve çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

Waterloo kasabasında 1926 yılında yaptırılan arslanlı anıt alanındaki törende konuşan Belçika Başbakanı Michel, Avrupa'da barışın sürdürülmesinde AB'nin rolüne dikkati çekti. Barışın sadece savaşın olmaması anlamına gelmediğini kaydeden Belçika Başbakanı, "Barış aynı zamanda farklı ülkelerin siyasi sorumluları arasındaki güvenin derecesine de bağlı" dedi.

Tören sonunda, 18 Haziran 1815 yılında Fransa İmparatoru Napolyon'un en ağır yenilgisi olarak tarihe geçen Waterloo meydan muharebesi canlandırıldı.

İngiltere-Prusya ittifakı ile Fransa arasında yapılan Waterloo muharebesi, Napolyon efsanesi ve Avrupa'daki 23 yıllık güç mücadelesini sona erdiren savaş olmuştu. Fransa'nın ağır bir yenilgi aldığı savaşta, bir günde 55 bin Fransız askeri hayatını kaybetmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ALİ

DEVLET BAHÇELİNİN HESABI GİBİ DESENE...oy oranınız yüzde birin altına düştü... '-Çöplük- tepesinde vezir rüyası görmek' diye buna denir...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan