DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Washington Post: YPG İncirlik'te darbecilerle görüştü

Washington Post Gazetesi, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi YPG'lilerin İncirlik Üssü'nde darbecilerle görüştüğünü iddia etti...

6 Yıl Önce
2016-10-27 05:28:48

Washington Post yazarı ABD'li gazeteci David Ignatius, PKK'nın Suriye'deki kolu YPG'nin oluşumu Suriye Demokratik Güçleri'nden bir heyetin İncirlik'te darbeci askerlerle görüştüğünü iddia etti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Washington Post, PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG denetimindeki Suriye Demokratik Güçleri'nden bir heyetin İncirlik'te darbeci askerlerle görüştüğünü ileri sürdü.

Washington Post yazarı ABD'li gazeteci David Ignatius, "Ortadoğu, ABD'ye neden güvenmemesi gerektiğini biliyor" başlıklı makalesinde, ABD'nin Ortadoğu'daki savaş taktiklerini eleştirdi.

ÖNCE AYARTMA SONRA TERK ETME

ABD'nin, Ortadoğu'da yerel güçler ile vekalet savaşı yürüttüğünü, şartlar ve bölgesel siyaset değiştiğinde ise yerel güçleri başından atmak gibi kötü bir alışkanlığı olduğunu belirten Ignatius, ABD'nin bu "önce ayartma, sonra terk etme" özelliğinin hiç sevilmediğini ve bu nedenle de Ortadoğu'da ABD'ye güvenilmediğini ifade etti.

ABD'nin Irak, Mısır, Lübnan ve başka yerlerde kendi adına riskler alan güçlerin arkasında durmadığını kaydeden Ignatius, şimdi ise IŞİD ile mücadelede ABD'nin en iyi müttefiki YPG'yi yarı yolda bıraktığını ve Ortadoğu'da ABD ile müttefik olmanın tehlikeli olabileceğini belirtti.

GÖRÜŞME İDDİASI

Makalede, ABD'nin Türkiye'nin terör örgütü PKK ile mücadelesini de ustalıkla idare etmeye çalıştığı ancak başarısız olduğu görüşününe yer veren Ignatius, YPG denetimindeki Suriye Demokratik Güçleri'nden bir heyetin İncirlik'te darbeci askerlerle görüştüğünü iddia etti.

 Ignatius, "ABD, mayıs ayında Münbiç operasyonundan önce, YPG denetimindeki Suriye Demokratik Güçleri'nden (SDG) bir heyeti İncirlik Hava Üssü'ne getirdi ancak Türk ve Kürtler arasındaki farklılıkları çözme çabası darbe girişiminin ardından işe yaramadı. SDG ile görüşen generaller şimdi darbe girişimiyle nedeniyle tutuklu." ifadelerini kullandı.

DAVID IGNATİUS KİMDİR?

David Robert Ignatius Amerikalı gazeteci ve yazardır. 2008 yılı itibarıyla Washington Post gazetesinin editör yardımcılığı görevinde bulunmaktadır. 2009 yılının Ocak ayında İsviçre'nin Davos kentinde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez arasında yaşanan Davos Krizi'ni yöneten moderatördür. Bu olaydan sonra moderatör görevine son verilmiştir.

Aynı zamanda "Body Of Lies" adlı filme çekilen kitabın da yazarıdır. Dr. Eve Thornberg Ignatius ile evlidir ve üç kızı vardır.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş