DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Washington’da Nusra alarmı

Suriyeli muhaliflerin geçen ay İdlib’i ele geçirmesinden sonra Nusra Cephesi’nin bölgede ağırlık kazanması Washington’ı alarma geçirdi.

7 Yıl Önce
2015-05-01 16:58:45

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, dün Suriyeli ‘ılımlı' muhaliflerin lideri Halit Hoca ile görüşüp “Önümüzdeki günlerde insanların Suriye'nin seküler, üniter doğasını yeniden tesis edecek bir yol bulacaklarını güçlü biçimde umut ediyoruz” dedi.

Ajans haberlerine göre: Suriye'de dördüncü yılını dolduran iç savaşta silahlı muhaliflerin, Esad yönetimine karşı son bir ayda elde ettikleri başarılar bölgede yeni bir dinamik yarattı. İdlib'i ele geçiren Fetih Ordusu'nun içinde Nusra Cephesi gibi El Kaide bağlantılı grupların bulunması Washington Yönetimi'nde endişe yarattı. Uzmanlar, ABD Yönetimi'nin son gelişmeler ışığında Suriye'deki pozisyonunu gözden geçirmesi gerektiğini savunurken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün Washington'da Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halit Hoca ile bir araya geldi.

ÇÖZÜMÜ UMUT EDİYORUZ: Hoca ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Kerry, “Önümüzdeki günlerde insanların Suriye'nin seküler, üniter doğasını yeniden tesis edecek bir yol bulacaklarını güçlü biçimde umut ediyoruz” diye konuştu. Kerry ile görüşmesinden sonra Hürriyet'e konuşan Halit Hoca ise toplantıda ağırlıklı olarak Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulmasının önemine değindiğini belirterek “Güvenli bölgeler istikrar sağlar, hem Esad'ı hem de aşırılık yanlısı grupların beslenmelerini önler” dedi. Hoca, Kerry'nin tepkisinin ne olduğu sorusuna ise “Bakacaklarını söyledi” diyerek yanıt verdi.

NUSRA CEPHESİ'NDEN ENDİŞELİYİZ:  Konuyla ilgili Hürriyet'in sorularına yazılı yanıt veren bir ABD Dışişleri yetkilisi ise şunları söyledi: “Suriye'deki durum gelgitli ve akışkan ve biz şu anda çarpışmalara dair bir analiz sunacak ya da her olayın (İdlib'in muhaliflere geçmesi) etkilerini tartışacak bir pozisyonda değiliz. Ancak evet, Nusra'nın Kuzey Suriye'deki çarpışmaların çoğunda liderliği üstlenmiş olmasından endişeliyiz. Nusra'nın aşırılık yanlısı ideolojisi Suriyelilerin güvenli ve müreffeh bir Suriye isteğiyle örtüşmüyor. Ve biz El Nusra'nın etksinin yayıldığını gösteren işaretleri son derece ciddiye alıyoruz. O yüzden de hem aşırılığa hem de Esad'a karşı bir kuvvet ortaya koyabilecek ılımlı muhalefeti güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

Zalim ayan

el-kaide taraftarları, bunların kazanmasına seviniyor.bu nasıl bir kan ?dönüp gelecek başına bela olacak.. bimiyor.yeter ki esat gitsin.. ayı-yılan gelse de olur.bu nasıl zihniyet.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş