GEZİVolkan Turu Gezisi Yapabileceğiniz En Güzel Ülkeler

9 Ay Önce Yazıldı - 1204 Kelime

İlginç bir hobi ama dünyadaki volkanik dağların meraklıları var! Eğer siz de onlardan biriyseniz buyrun, eğer değilseniz de buyrun çünkü bu yazımdan sonra tam bir volkan aşığı olabilirsiniz! ;)13.01.2021 12:27:44

Etna Yanardağı – İtalya Sicilya

Sicilya'nın doğusunda bulunan Etna yanardağı, Avrupa'da yer alan en aktif volkan olma özelliğine sahip. Yanardağ sıcak olur diye düşünmeyin, Katanya'dan yaklaşık 7-8 derece daha düşük bir hava sıcaklığı sizleri bekliyor olacak. Etna Yanardağı hakkındaki diğer bilgilere gelirsek… Son faaliyette olduğu tarih 25 Ekim 2013 olan dağ, bu patlamalardaki kül ve lav püskürmeleri neticesinde bazen trafiğin durmasına neden oluyor. Ayrıca Etna turlarının İtalya'nın güzel pizzaları ve şaraplarını tatmak gibi bir avantajı da var.

Mayon Dağı – Filipinler

Bu bir stratovolkan. Stratovolkan ise sertleşmiş lav, tüf ve kül tabakasından meydana gelmiş ve periyodik patlamalar gösteren volkan manasına geliyor. Bu volkanlardan püsküren lav az akışkan halde ve çok çabuk kuruyor. Filipinler doğası ve iklimi ile çok çok güzel bir ülke. Burada hem volkanik arazileri gezebilir hem de okyanusta yüzüp, hindistan cevizi kabuğundan kokteylinizi yudumlayabilirsiniz. Filleri ve maymunları da görebilirsiniz. 

Vezüv Yanardağı – İtalya Napoli

İtalya aktif volkanlar konusunda bir hayli zengin bir ülke. Napoli bölgesinde bulunan Pompeii'nin ününü duymuş olabilirsiniz. Bu antik kent yanardağın patlaması neticesinde kaplandığı tabaka sayesinde olduğu hali ile kalmış. Çok zengin ve eğlenceye düşkün bir kent olduğundan dolayı lanetlenerek yanardağın külleri altında kaldığını söyleyenler bile var. Vezüv Yanardağı gezisinin en önemli öğelerinden birisi de bu antik kenti görmek olacak.

Kilauea Yanardağı – Hawaii ABD

Bu yanardağ Hawaii'de yer almakta. Hem dünyanın en güzel yerlerinden biri hem de yanardağ gezisi; tadından yenmez. Yanardağ bölgeleri bitki örtüsü bakımından çok zengin oluyor çünkü lavlar toprağı çok besliyor. Son püskürme tarihi 3 Mayıs 2018. Yani çok yakın. Dünyadaki aktif yanardağlar arasında bulunan Kilauea, bugün bile civarda yaşamakta olanları tehdit ediyor. Tabii dünyanın hala yaşadığını gösteren bu aktiviteyi etkileyici ve görülesi bulmamak da mümkün değil.

Nemrut Dağı – Türkiye

Nemrut Dağı İç Anadolu'daki volkanik dağlar arasında ve hala aktif. En son faaliyetini 1692 senesinde göstermiş olsa da içerisindeki volkanik faaliyet hala devam ediyor. Nemrut Dağı bir volkan olmasının yanında bünyesindeki tanrı heykelleri ile de bir çekim merkezi. Türkiye'de yer alan dağ Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde bulunan Kayadibi köyünde yer almakta. Unesco kültür mirasları listesinde yer alan Nemrut Dağı'nı muhakkak görmenizi öneririm.

1200px-Nemrut_mountain_and_blue_sky

Eyjafjallajakül – İzlanda

İsmini okumakta zorlandığımız bu yanardağın son aktivitesi 2010 senesinde. Buzul çağından beri faaliyette olan bu dağ en eski volkanlardan biri. Merak edenler için okunuşu: eyyafyallayokul! İzlanda'da toplamda 130 yanardağ bulunuyor. Bu yanardağların 15 tanesi aktif. Soğuk ülke İzlanda dünyanın en büyük üçüncü buzulu olan Vatna'ya sahip. Bunların dışında İzlanda'nın enteresan fonksiyonları var. Mesela bir ordusu yok, polisi silah taşımıyor. Bu barış dolu ülke hem kültürünü tanımak hem de yanardağ turizmi yapabilmek için görülesi bir yer! 

Erebus Dağı  - Antartika

Kim der ki buz gibi bir ülke olan Antartika'da aktif bir volkan olabilir! Kimse demese de oluyor işte! Antartika'ya penguenleri ve kutup ayılarını görmek için gittiğinizde, Ross Adası'na giderek Erebus Dağı'na bir bakış atmayı da ihmal etmeyin. En son aktivite tarihi 2011 yılı.

Merapi Yanardağı – Endonezya

Volkanik dağlar arasında son 100 senede toplam 60 kere patlayan bu yanardağ her sene en az bir kere patlıyor, her 10-15 yılda bir de çok büyük patlamalara sahne sağlıyor. Endonezya, “Ateş Çemberi” adı verilen ve yanardağ ve fay faaliyetinin yüksek olduğu bir bölgede, Pasifik'te yer almakta. Buraya giderseniz, manzaranın tadını çıkarabilir, daima tepesinde dumanlı dağın çevresinde fotoğraf çektirebilir ve volkanın jeolojisi hakkında kıymetli bilgiler edinebilirsiniz. Endonezya'da 250 milyon kişilik nüfusuyla dünyadaki en kalabalık Müslüman ülke olarak görülüyor. Birçok tapınağa da ev sahipliği yapan bu ülkeyi görmek size çok şey katacak.

Yellowstone Kalderası – ABD Birleşik Devletleri

Kaldera, patlamış volkanın toprağının çökmesi sonucu meydana gelmiş yer şekline verilen isimdir. 640 bin senedir geniş çaplı bir patlamaya sahne vermeyen bu volkanın yakın zamanda patlaması ve insanlık için kötü sonuçlar doğurması bekleniyor. O tarih gelinceye kadar gidip gezebilirsiniz! Çevresindeki araziyi verimli hale getiren bu süper volkan, dünyanın orta yerinde bir saatli bomba gibi. Gidip haşmetini görmek isteyenler hiç durmasınlar. Kalderadaki son aktivite 70.000 sene önce gerçekleşmiş.

Sakurajima Dağı – Japonya

Dünyadaki en aktif volkanlar arasına giren Sakurajima adından da anlaşılacağı üzere Japonya sınırları içinde yer almakta. Son aktiviteyi Ağustos 2017'de gösteren Sakurajima, görülmesi gerekli olan bir yanardağ. Hem Japon kültürünü tanımak hem de volkan turu yapmak isteyenler gönül rahatlığıyla planlarına başlasınlar.

Hüküm Dağı – Mordor Orta Dünya

Orta Dünya'nın güney batısında yer alan Mordor'da bulunan dağ, bugüne dek bulunmuş en aktif volkan! Hüküm Dağı'nda gezerken, Sauron'un gözü üstünüzde olacak. Emrinize amade orklar orada her işinizi görecek. Yok etmek arzu ettiğiniz takılarınızı, yüzüklerinizi yanınızda getirmenizde fayda var; hüküm dağının lavları bu konu da çok ünlü! Ayrıca, bir sorunla karşılaştığınızda 5. Günün şafağında Doğu'ya bakın! :)

Sevgili volkansever Timetürk okurları! Bir yazının daha sonuna geldik. Dünyada bunların haricinde pek çok aktif ve pasif volkanlar var. Bu volkanlar, dünyamızın hala yaşamakta olan bir gezegen olduğunun en canlı kanıtları. Evrenin saatine göre dünya çok genç bir gezegen. Depremler, volkanik faaliyetler sıklıkla yaşanıyor. Hayatınızın aktif bir volkan kadar hareketli ve bereketli, sönmüş bir volkan kadar huzurlu ve deneyim dolu geçmesini dilerim!

Hazırlayan: Özlem Akçin (Özlem Keşifte)

YORUMLAR (0)