DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Vodafone Çiftçi Kulübü'nde yeni dönem atılımı

'Vodafone Çiftçi Kulübü'nde yeni dönem atılımı

10.07.2015 12:09:15
"Vodafone Çiftçi Kulübü" programı yeni dönemi Antalya'da başlattı.

Vodafone Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla yeni döneminin açılışı yapılan ve çiftçilere odaklı ilk sosyal iş modeli olarak geliştirilen program, hizmete sunulduğu 2009 yılından bu yana 1,3 milyon çiftçiye ulaşarak, yıllık 140 milyon dolar verimlilik sağladı.

Hızlı büyümesini sürdürerek bu yıl itibariyle 5 Vodafone ülkesinde daha kullanılmaya başlanan Vodafone Çiftçi Kulübü, Vodafone Çiftçi Eğitim Tırı ve yeni eklenen Vodafone Mobil Tarım Ekibi ile köyleri gezerek son bir yılda doğrudan ulaştığı çiftçi sayısını gelecek yıl 2 katına çıkarmayı hedefliyor.

Bugüne kadar 1,3 milyon çiftçiye ulaşarak yılda 140 milyon dolar verimlilik sağlayan Vodafone Çiftçi Kulübü, bu yıl itibariyle "Tarımda Türk reçetesi" olarak 5 Vodafone ülkesinde daha kullanılmaya başlandı.

Vodafone Çiftçi Kulübü kapsamında yapılan çalışmalar ve programın yeni dönem yol haritasının paylaşıldığı toplantıda konuşan Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt, 2023 yılına gelindiğinde tarımsal ekonomik büyüklük itibariyle dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye'nin bu vizyonuna katkıda bulunmayı bir sorumluluk olarak benimsediklerini vurguladı.

Şirket olarak, 2009'da bizzat Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Bakan Eker himayesinde hayata geçirdikleri programı Türkiye'de stratejik segment olarak önceliklendirdiklerini kaydeden Öğüt, "Bu projeyi ortaya koyarken, Bakanlığımızın Türkiye'yi bölgesinde lider, dünyada küresel aktör haline getirme vizyonuna ulaşabilmek için belirlediği tarımsal ve ekolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlama ve kırsal alanda yaşam standardını yükseltme misyonlarından ilham aldık. 'Vodafone Çiftçi Kulübü, çiftçinin daima yanında' diyerek çıktığımız yolda 6 yıldır emin adımlarla ilerliyoruz" ifadelerini kullandı.

Program kapsamında doğru bilgiyle anında buluşturarak verimliliğini yükselttikleri çiftçinin daha çok alıcıyla buluşturarak kazancını artırdıklarını bildiren Öğüt, "Bugün sayıları 900 bini aşan Vodafone Çiftçi Kulübü üyeleri, iş süreçlerini daha etkin şekilde yöneterek verimlilik ve tasarruf sağlamaya yönelik önemli avantajlara sahip oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

- "Dünyaya örnek olduk"

Vodafone Çiftçi Kulübü'nün "Tarımda Türk reçetesi" olarak dünyaya açıldığını bildiren Öğüt, programın bu yıl itibariyle, Hindistan, Gana, Kenya, Tanzanya ve Yeni Zelanda olmak üzere 5 Vodafone ülkesinde daha kullanılmaya başlandığını, böylece kulübün Vodafone Türkiye'nin global pazara kazandırdığı ilk sosyal iş modeli de olduğunu belirtti. Öğüt, programın Türkiye'de olduğu gibi bu ülkelerde de çiftçilerin dijital dönüşümüne önemli katkı sağlayacağına inandıklarının altını çizdi.

Öğüt, Vodafone Çiftçi Kulübü'nün gelecek hedeflerine ilişkin şunları paylaştı:

"Programımız, ileri genişbant teknolojilerinin gücüyle sürekli büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Bu kapsamda, Vodafone Çiftçi Kulübü'ne eklediğimiz Vodafone Mobil Tarım Ekibi ile tarımsal bilgiyi Türkiye'nin her köşesine ulaştıracağız. Ülkenin dört bir yanını gezen Vodafone Çiftçi Eğitim Tırı'nın yeni turunu Antalya'dan başlatacağız. Bu sayede, son bir yılda köylere giderek doğrudan ulaştığımız çiftçi sayısını önümüzdeki yıl iki kat artırmayı hedefliyoruz. Vodafone Çiftçi Kılavuzu mobil uygulamamızın yenilenen yüzü sayesinde çiftçilerimize daha kolay kullanım imkânı sunacağız. Yakın zamanda duyuracağımız işbirlikleri ile finansal erişim, bilgiye erişim ve pazarlara erişim konularında çiftçilerimize destek vermeye devam edeceğiz."

- Program kapsamında milyonlarca içerik paylaşıldı

Çiftçilerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda her biri ilk kez Vodafone Türkiye tarafından sunulan hizmetlerden oluşan Vodafone Çiftçi Kulübü, son 6 yılda önemli başarılara imza attı. Hava durumundan hal fiyatlarına, hastalık uyarılarından ilaçlama ipuçlarına, pek çok tarımsal bilgiye SMS üzerinden kolayca ulaşma imkanı sağlayan "Çiftçi Haber Paketi" ile 88 ürün çeşidine ve 966 ilçeye özel içeriklerden şimdiye kadar 1,3 milyon kişi yararlandı.

Çiftçi Haber Paketi üzerinden 1,1 milyon farklı içerik paylaşılırken, 730 milyon SMS gönderildi. Diğer yandan, çiftçilerin tek bir kısa mesajla ücretsiz ilan vererek tüm Türkiye'ye tarım ürünlerini gerçek değerinde ve aracısız satma imkanı veren "Çiftçi İlan Servisi" üzerinden 35 bin ilan gönderimi yapıldı.

Çiftçi ihtiyaçları doğrultusunda köylerde eğitim veren ve üretkenliğin artırılabilmesi için mobil servislerin faydalarının anlatıldığı Vodafone Çiftçi Eğitim Tırı ile de 495 ilçe/köy ziyaret edildi ve 5 milyon kişiye ulaşıldı. 250 bin kilometre yol kat eden Çiftçi Tırı, böylece dünyanın çevresini 6 kez dolaşmış oldu. Ayrıca, çiftçilere 5 günlük ilçe bazlı hava durumu, kategori bazlı sektör haberleri, detaylı ürün fiyat bilgileri, ücretsiz ve kolay ilan verme olanağı sunan Vodafone Çiftçi Kılavuzu mobil uygulaması 13 bin kullanıcı tarafından indirildi. Çiftçi Sağlığı paketinden ise 21 bini aşkın çiftçi yararlanıyor.

- Çiftçiye tarlada özel hizmet

Vodafone Çiftçi Kulübü'ne eklenen ve ziraat mühendisleri ile veteriner hekimden oluşan Vodafone Mobil Tarım Ekibi vasıtasıyla çiftçilere yerinde özel hizmet verilecek. Mobil Tarım Ekibi'ni taşıyacak olan ve dijital toprak ve su analiz kitlerinin yanı sıra toprak analiz ve gübre öneri yazılımı barındıran minibüs sayesinde, gerek görüldüğünde tarladan alınan toprak numuneleri hızlı bir şekilde test edilerek sonuçlar bilgisayar yardımı ile değerlendirilecek ve verimlilik artışı için en uygun öneriler sunulacak.

Bu çerçevede, çiftçilere toprak tahlili sonrasında doğru gübre uygulamasıyla yüzde varan oranlarda tasarruf yapılabileceği anlatılacak. Çiftçiler, somut tedavi önerileri için ise bölgesel ilçe tarım müdürlüklerine ve ziraat odalarına yönlendirecek. Diğer yandan, bölgedeki çiftçi örgütlerinden gelen talepler doğrultusunda rotasını belirleyen Vodafone Çiftçi Eğitim Tırı da yeni turuna Antalya'dan başlayacak. Her yıl 100'ü aşkın köyde çiftçilerle buluşan Eğitim Tırı, Antalya'da 10 gün kaldıktan sonra Denizli, Muğla ve Samsun'un köylerini ziyaret edecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

e türker

Evet sadete gelelim.kaplancilarmi? Gülencilermi? Isikcilarmi? Süleymancilarmi? Erbakan hocamin vefatinin hemen akabinde üce bese bölünüp Paralelcilerle koro halinde 17 25 Aralik cigirtkanligi yapiliyorsa.paralelin dinen kati küfür olarak dini bilen herkesin bildigi yanlislarina tavir koymayip birde katil esetle poz vemeleri.Erbekan olsaydi aynini yapardi diyerek piskinlikleri ortada iken.Erdogan ve AKP nin yerine kimi hazirladiniz acaba?

Güler Ünlü

Aydında çalışmalarınız var mı?Eğer varsa şunu sormak istiyorum;Ziraat Fakültesi Toprak Analiz bölümü son sınıfı bitirmek üzere olan son sınıf öğrencisi sizinle part-time çalışabilir mi?Ve mezun olduktan sonra devam edebilir mi çalışmaya?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş