DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Vodafone Cep Cüzdan'a 'Gözle Doğrulama' özelliği

Vodafone Cep Cüzdan'a 'Gözle Doğrulama' özelliği

04.06.2015 11:53:19
Vodafone'un, iş birliği yaptığı kurumlarda kredi kartı ve nakit para olmaksızın ödeme yapmayı kolaylaştıran Vodafone Cep Cüzdan uygulaması, eklenen "Gözle Doğrulama (Eye Verify)" özelliği ile artık kullanıcıyı gözünden tanıyacak.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Vodafone'un global inovasyon şirketi OKSİJEN'in, akıllı telefonlar ile çekilen sıradan bir fotoğrafı kullanıcıların dijital yaşamını koruyan bir anahtara dönüştüren Eyeprint IDâ„¢ teknolojisinin yaratıcısı EyeVerify firması iş birliği ile geliştirdiği "Gözle Doğrulama" teknolojisi ile mobil ödemede güvenlik önlemleri, ileri bir boyuta taşındı.

Bu kapsamda Vodafone Cep Cüzdan kullanıcıları, iOS 6.0 ve üstü bir cihazda, daha güvenli ve kolay erişim için şifre kullanmadan "Gözle Doğrulama" ile uygulamaya giriş yapabilme imkanına kavuşuyor.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, Vodafone'un Türkiye'de ilk kez sunduğu, patentli ve yüksek ölçeklenebilir biyometri teknolojisi "Gözle Doğrulama", gözün damar izini kullanarak oluşturduğu Eyeprint IDâ„¢'yi yüksek güvenli ve şifreli bir şekilde saklıyor ve yüzde 99,99 doğruluk payı ile çalışıyor. Cep Cüzdan kullanıcılarına sunulan bu teknoloji, 50 karakterlik karmaşık bir şifre ile eşdeğer güvenlik sağlıyor.

Ayrıca, tamamen kişiye özel olduğundan, düzenli olarak şifre değiştirmeyi gerektirmiyor, şifre unutma ya da şifre girişi yaparken zaman kaybı yaşama gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Kullanıcıların cep telefonlarında ek bir donanım gerektirmeden ve 1 saniyeden hızlı bir sürede, şifre gerektirmeden pratik, güvenli, kendilerine özel bir kimlik doğrulama deneyimi sağlıyor.

Diğer yandan, Türkiye Finans Katılım Bankası ile iş birliğine giden Vodafone, Cep Cüzdan kullanıcılarına fatura ödemelerinde de önemli kolaylıklar sunuyor. İş birliği sonucunda 100'den fazla kurumun faturası sadece abone numarası kullanılarak uygulama üzerinden ödenebiliyor.

Uygulamada yer alan "hatırlatma" özelliği sayesinde, kaydedilen faturalar kesildiği an kullanıcının haberi oluyor ve bu faturaların son ödeme tarihi gelene kadar belli aralıklarla hatırlatma uyarıları gönderiliyor. Kullanıcılar, faturalarını gördükten sonra istedikleri zaman ödemeyi yapabiliyor.

-"Vodafone Cep Cüzdan'la mobil ödemeye yeni soluk getirdik"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, mobil ödeme deneyimini daha güvenli ve kolay hale getirdiklerini, mobil ödeme altyapılarına yatırım yaptıklarını belirterek, dijital dönüşümün en önemli aşamalarından birinin mobil ödeme olanaklarının yaygınlaşması olduğuna işaret etti.

Vodafone'un Kasım 2013'te sunduğu "Vodafone Cep Cüzdan" ile tüketicilerine 90 bin işyerinin yanı sıra Multinet ile anlaşmalı 20 binin üzerinde restoran ve kafede de ödeme yapma imkanı sunduğunu anımsatan Buruk, şunları kaydetti:

"Bir yandan uygulamamızın kullanım alanlarını sürekli geliştirirken, bir yandan da abonelerimizin mobil ödeme deneyimlerini daha güvenli ve kolay hale getirmek için önlemler alıyoruz. Bu kapsamda, Vodafone Cep Cüzdan uygulamasına eklediğimiz 'Gözle Doğrulama' teknolojisiyle kullanıcılarımızın herhangi bir şifre kullanmadan, sadece göz teması kurarak uygulamaya giriş yapabilmelerini sağlıyoruz. Diğer yandan, 100'den fazla kurumun faturasını sadece abone numarasını kullanarak uygulama üzerinden ödeme imkanı sunuyoruz. Mobil ödemelere yeni bir soluk getirdiğine inandığımız Vodafone Cep Cüzdan'ı son teknolojiler ve yenilikçi özellikler ile geliştirerek abonelerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz."

Türkiye Finans Katılım Bankası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Semih Alşar da iş birliğine ilişkin şu değerlendrmede bulundu:

"İş birliği sayesinde kurumların fatura ödemeleri her zaman her yerde yapılabilecek. Vodafone Cep Cüzdan kapsamında Türkiye çapında fatura üreten 100'den fazla kuruma büyük bir ödeme kolaylığı sunulacak. Türkiye Finans Katılım Bankası olarak, fatura tahsilatlarına ilişkin inovatif çözümlerimize ve tahsilat çeşitliliğimize Vodafone Cep Cüzdan platformunu da dahil ederek tüm Vodafone Cep Cüzdan kullanıcılarına fatura ödemelerini rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkanı sağladık. Böylece fatura üreten kurumların da tahsilat kanal çeşitliliğini artırarak kurumların tahsilat etkinliğinin yükselmesine aracı olacağız."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Muhammed Şiraze

Mahmut Efendi' nin halefi falan, çok hoşsun timeturk...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş