DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Vodafone 4,5G ihalesine hazır'

'Vodafone 4,5G ihalesine hazır'

7 Yıl Önce
2015-08-25 10:17:23
Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt, "Mobil iletişimi 3G'nin en az 10 katı hıza taşıyacak olan 4,5G'ye geçmeye ve en ileri mobil geniş bant teknolojisini sunmaya hazırız" ifadesini kullandı.

Vodafone'dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Öğüt, Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösterdiklerini ve bu doğrultuda Vodafone'un yeni nesil geniş bant teknolojilerindeki global deneyimini Türkiye'ye taşımaya hazırlandıklarını bildirdi.

Öğüt, Vodafone'un bugün itibarıyla 5 kıta ve 12 ülkede 4,5G olarak adlandırılan IMT Advanced hizmetleri sunduğunu belirterek, "Vodafone Grubu olarak, dünyada yeni nesil geniş bant teknolojilerinin gelişimine liderlik eden operatörlerden biri olarak hareket ediyoruz. Türkiye'de Kasım 2013'te ilan ettiğimiz 'Dijital Dönüşüm Hareketi'mizin ana eksenlerinden birini bu teknolojilerin yaygın olarak kullanılması oluşturuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında önemli yatırımlar yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini vurgulayan Öğüt, şunları kaydetti:

"Mobil iletişimi 3G'nin en az 10 katı hıza taşıyacak olan 4,5G'ye geçmeye ve en ileri mobil geniş bant teknolojisini sunmaya hazırız. 26 Ağustos'ta yapılacak frekans ihalesinin geniş bant teknolojilerindeki global birikimimizi Türkiye'ye taşımak için önemli bir fırsat olduğuna inanıyor ve ihale gününü heyecanla bekliyoruz.

Tüketicilerimize uluslararası standartlarda en kaliteli hizmeti sunmamızı sağlayacak en uygun frekansları almayı hedefliyoruz. Vodafone olarak, önceki geniş bant teknolojilerde olduğu gibi 4G ve üstü teknolojilerde de Türkiye pazarına yön veren operatör olmayı ve abonelerimize ilk günden itibaren son teknolojilerle hizmet sunmayı sürdüreceğiz."

- "İhalenin kazananı Türkiye olacak"

Öğüt, tüm dünyada geniş bant erişim teknolojilerinin yaygınlığı ve kullanım yoğunluğunun uluslararası sıralamalarda ülkelerin gelişmişlik göstergelerinden biri olarak kabul edildiğine dikkati çekti. Yeni frekansların, yeni yatırımların önünü açacağını, ek istihdam sağlayacağını ve Türkiye'nin "Dijital Dönüşüm" sürecini hızlandırarak dijitalleşmede öncü ülkeler arasında yer alması için etkili olacağını dile getiren Öğüt, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin dijital dönüşümünü hızlandıracağına inandığımız bu ihale, ülkemizde önemli bir ihtiyaç olan geniş bant atılımının gerçekleşmesinde rol oynayacak. Geniş bant yatırımı ile Türkiye dijital ekonomi liginde önemli rekabet fırsatı yakalayacak. 26 Ağustos 2015, Türkiye'nin dijital tarihinde bir dönüm noktası olacak ve ihalenin esas kazananı tüm Türkiye ve elbette tüketicimiz olacak."

Vodafone açıklamasına göre, 26 Ağustos'ta ihaleye çıkılacak 20 ayrı frekans paketi üzerinden 1 Nisan 2016'dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlanabilecek. Yetkilendirme süresi, 30 Nisan 2029'a kadar devam edecek. İhale sonrasında söz konusu frekanslar kullanılarak tüketicilere 5G de dahil yeni teknolojiler sunulabilecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş