Vladimir Putin

Vladimir Putin

Rus siyasetçi, avukat, subay Vladimir Putin... Vladimir Putin kimdir? İşte Vladimir Putin'in biyografisi

Vladimir Putin, 7 Ekim 1952'de Leningrad'da (Sankt Peterburg) doğdu.

1975 yılında Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden mezun oldu ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Mezuniyetinden sonra KGB'de çalışmaya başladı ve bir süre Almanya'da görev yaptı. Leningrad'a geri döndükten sonra üniversite yönetiminde görev aldı.

1990 yılında Leningrad Şehir Konseyi'nde danışmanlık yapan Putin, 1991-92'de belediye başkan yardımcısı ve belediye konseyi dış ilişkiler komitesinin başkanı idi.

1997-98 yıllarında Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin başkanlığını yaparken, aynı zamanda Sovyetler Birliği sonrası Yeni Rusya'nın politbürosu olarak da adlandırılan Rusya Güvenlik Konseyi'nin sekreterliği görevini sürdürdü.

9-16 Ağustos tarihleri arasında başbakan yardımcısı ve başbakan vekilliği, 16 Ağustostan itibaren de başbakan olarak görev yapmaya başladı.

31 Aralık 1999'da devlet başkanı Boris Yeltsin'in istifa etmesi üzerine, seçimler yapılıncaya kadar vekaleten bu vazifeyi üstlendi.

Putin yapılan seçimlerde %50'nin üzerinde oy alarak birinci turda Devlet Başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008 tarihinde görev süresi dolan Putin, yerini yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev'e bıraktı ve Rusya'nın başbakanı oldu.

4 Mart 2012'de %63.6 oyla yeniden Rusya Federasyonu Devlet Başkanı seçilmiştir.