DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Venedik Film Festivali başladı

İtalya'da bu yıl 72'incisi düzenlenen Uluslararası Venedik Film Festivali başladı...

7 Yıl Önce
2015-09-03 03:57:52

Ajansların haberine göre; Venedik kentinin Lido yarımadasında düzenlenen dünyanın en eski sinema festivali, dünyanın en yüksek zirvesine tırmanan iki ayrı dağcı ekibin yaşadıklarının anlatıldığı, gerçek bir hikayeden uyarlanan "Everest" filminin gösterimiyle sinema severlere kapılarını açtı.

Açılış töreni filmin oyuncuları; Jason Clarke, Emily Watson, Jake Gyllenhaal ve İzlandalı yönetmen Baltasar Kormakur ile festival jürisinin kırmızı halıdan geçişiyle başladı. 

Festivalde "Altın Aslan"ın sahibini belirleyecek jüride yer alan Altın Palmiye ödüllü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan da kırmızı halıdan oğlu Ayaz ile birlikte geçti.

Açılış törenine katılan İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da sinemayı çok sevdiğini belirterek, güncel siyasi konularla festival gündemi dışına çıkmak istemediğini söyledi. Cumhurbaşkanı, festivalde Altın Aslan için yarışan 4 İtalyan yönetmen yanı sıra diğer yönetmenlere de başarı diledi.

YILMAZ GÜNEY'İN UMUT'U GÖSTERİLECEK

Festivalde bu yıl 3 farklı dalda 3 Türk yönetmenin filmi sinema severlerle buluşacak.

Yönetmen Emin Alper'in yoğun politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlattığı ikinci uzun metraj filmi "Abluka" ile Altın Aslan'ı kovalayacak. Senem Tüzen'in ilk uzun metraj çalışması "Anayurdu" filmi de festival kapsamında hem "Geleceğin Aslanı" ödülü için yarışacak hem de "Uluslararası Film Eleştirmenleri" haftasında gösterilecek. 

Bir döneme damgasını vuran klasik filmlerin restore edilmiş versiyonlarının gösterildiği "Venedik Klasikleri" bölümünde de umudunu bir defineye bağlayan yoksul bir faytoncunun hayata tutunma mücadelesini anlatan Yılmaz Güney'in "Umut" filmi gösterilecek.

Festivalde "Altın Aslan"ın sahibi olacak film, 12 Eylül Cumartesi akşamı sahibini bulacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mustafa

Sen Kime Baglısın Kılıçdaroglu

Görüş Bildir Bizimle Paylaş