SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Veliaht Muhammed Bin Salman'ın özel ekibi ifşa edildi

Veliaht Muhammed Bin Salman'ın özel ekibi ifşa edildi

Suudi Arabistan Kraliyet Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ın (MBS) “Suudi Acil Müdahale Grubu” adında ayrılıkçıları susturmak için bir grup kurduğu ortaya çıktı.

Veliaht Muhammed Bin Salman'ın özel ekibi ifşa edildi
18.3.2019 10:06:26

TİMETÜRK|ÇEVİRİ HABER

Amerikan ajanları tarafından “Suudi Acil MÜdahale Grubu” olarak adlandırılan bu ekibin ise Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi vb. vakalarla mücadelede MBS tarafından yetkilendirildiği ifade edildi.

The New York Times'ın haberine göre ayrılıkçı Gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesine de karışan bu ekip, çok gizli istihbarat raporlarını okuyan Amerikalı yetkililere göre Suudi vatandaşlarının takibi, kaçırılması ve gözaltına alınarak işkence edilmesi olaylarında da devreye giriyor. Ekibin 2017 yılından bu yana onlarca böylesi operasyon aktarıldı. Ayrıca operasyonlarda diğer Arap ülkelerinden zorla Suudi Arabistan'a getirilen kişilerin gözaltına alınarak Kral Selman ve oğlu MBS'ye ait saraylardaki hapishanelerde suistimale maruz bırakıldıkları haberde yer aldı.

Üniversitede dilbilim alanında akademisyen olarak çalışan kurbanlardan biri Suudi Krallığı'nda yaşayan bir kadına yazdığı mektupta kötü durumunu, psikolojik eziyetler nedeniyle intihar etmek istediğini yazdı.

Aynı haberden takımın ise “yoğun” olarak çalışmaları nedeniyle MBS'den Ramazan ayında kendilerine ikramiye verilmesini istediler.

Washington'un Suudi Arabistan büyükelçiliği sözcüsü ise yönetimin “Mahkemelerini bekleyen ve hapishanede cezasını dolduran hiçbir mahkumun kötü muamele gördüğünü kabul etmediğini” belirtti.

Kaşıkçı'nın ölümünden bu yana Suudilerin ayrılıkçıları toplamaya devam ettiği devam ettiği ifade edildi. Eski CIA Analizcisi ve halen Brookings Enstitüsü için çalışan Bruce Riedel, “Bunun bu boyutta olduğunu daha önce hiç görmemiştik. Cemal Kaşıkçı gibi bir muhalif geçmişte çaba harcamaya değer görülmemişti” yorumunu yaptı. Riedel, grubun üstün körü iş yapmasının ise Suudi Arabistan içinde MBS ve yardımcıları Saud al-Qahtani ile Maher Abdulaziz Mutreb'in idaresi altında özgürce hareket etmelerinin göstergesi dedi.

Kaynak: presstv


    YORUM YAZ

YORUMLAR

hakan / 18.3.2019 10:58:44
Bu emperyalizmin kolağasının yeni zelanda teroristinden ne farkı var ki?
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR