DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Vatikan'dan Erdoğan'a uçak yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NTV'deki programda Papa'ya ait özel bir uçağın bulunduğu iddialarına Vatikan'dan cevap geldi...

7 Yıl Önce
2015-05-28 01:03:31

Diyanet İşleri Başkanı'nın makam aracıyla başlayan tartışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önce araç tahsisi süprizi, sonra da canlı yayında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez için Vatikan'ı örnek vererek yaptığı uçak açıklamasına Vatikan'dan cevap geldi. Türkiye'deki "özel uçak" tartışmalarına cevap veren Sözcü Benettini, Papa'nın özel bir uçağı bulunmadığını yurt dışı seyahatlerde uçak kiralandığını belirtti.

Ajanslarda yer alan habere göre; Vatikan Basın Sözcü Yardımcısı Peder Ciro Benedettini, Türkiye'deki uçak tartışmalarıyla ilgili olarak konuştu. Vatikan'a ait özel bir uçak ya da helikopter bulunmadığını kaydeden Benedettini, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde uçak kiralandığını söyledi.

"UÇAĞA BİNEN KARDİNALLER BİLE PARA ÖDEMEK ZORUNDA"

İtalya Ulusal havayolu şirketi Alitalia'dan uçak kiralama bedelini Vatikan'ın karşıladığını söyleyen Benedettini, "Papa ile birlikte uçağa binen herkes kendi payına düşeni ödemek zorunda. Yani üst düzey din adamları olan kardinaller, gazeteciler vs. herkes buna dahil" şeklinde konuştu.

Peder Benedittini, "Yani papa, Alitaila uçağını charter (özel sefer) gibi kullanıyor" dedi. Kasım Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiren Papa Francesko'ya uçakta eşlik eden 70'e yakın gazeteci arasında Doğan Haber Ajansı İtalya muhabiri Esma Çakır da vardı. Çakır bu seyahat belirlenen ücreti ödemişti.

"PAPA'NIN TEK AYRICALIĞI ÖN KOLTUKTA TEK OTURABİLMESİ"

Dünya çapındaki 1 milyar 200 milyon Katolik Hristiyan'ın ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francesko'nun seyahatlerinde uçağa 70'e yakın gazeteci binebiliyor. Alitaila, Vatikan'a kiralanan uçağı ertesi gün tarifeli seferlerinde kullanmaya devam ediyor. Papa'nın herhangi bir yolcudan farkı ise ön koltukta tek başına oturma ayrıcalığına sahip olması. Papa ayrıca ziyarette bulunduğu ülkelerde şehirlerarası uçuş yapacaksa genellikle o ülkenin havayolu şirketini kullanıyor. Ancak ruhani lider de Ankara'dan İstanbul'a geçerken THY yerine yine Roma'dan hareket eden Alitalia uçağını tercih etti. Özel helikopteri de bulunmayan Papa, İtalya içerisindeki kısa mesafeli yerlere ise İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait bir helikopterle gidiyor.

"KULLANILAN ARAÇ, ADI ÜZERİNDE 'TAHSİS' EDİLMİŞ BİR ÖZEL UÇAKTIR"

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yaşanan tartışmalara dair cevap niteliğinde şu açıklama yapıldı:

"Sayın Cumhurbaşkanımız NTV'deki canlı yayında Diyanet İşleri Başkanımızın, bulunduğu makam itibarıyla Papa gibi özel uçak kullanabilmesi gerektiğinden söz etmiştir. Dile getirilen bu görüşten hareketle medyada kimi meslektaşlarımızın Papa'yla ilgili başlattıkları tartışmada sorulması gereken doğru soru şudur: Papa hava yoluyla yaptığı seyahatlerde tarifeli uçak mı kullanıyor yoksa özel uçak mı? Elbette özel uçak. Bu çerçevede aracın Alitalia veya bir başka kurum tarafından tahsis edilmesi, kullanılan uçağın tarifeli olmadığı gerçeğini değiştirmez. Nitekim kullanılan araç, adı üzerinde 'tahsis' edilmiş bir özel uçaktır. Özel uçak olması için, aracın illa Vatikan'ın veya Papa'nın mülkiyetinde olması gerekmiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği de, Diyanet İşleri Başkanlığı makamına özel uçak kullanma imkanının sağlanmasının isabetli olacağını vurgulamaktan ibarettir"

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

veli

elin hristiyani sizi maglup etti musrif muslumanlar

heyhat

ne oldu 1500 odalı sarayda yere göğe sığdıramayıp bin türlü methiye dizdiğiniz papa hazretlerinin verdiği cevap hoşunuza gitmemiştir eminim. herşeyin en pahalısı her şeyin en büyüğüne sahip olmayı itibar sanmak boş işler efendiler. biraz geriye dönüp peygamberinizin hayatını örnek alın muaviye sultanları değil.

M

yahu, birakin su laf cambazligini. uçaga binen kardinaller dahi parasini ödüyorda, adam gidip fabrikada çalisip kazandigi paralarlami ödüyor? birakin Allah askina. hem, olmasin yav sizde, ne papanin nede kardinallerin olmasin, onlar kimki? ama benim diyanet isleri baskanimin olsun insaAllah! Ümmet için, aniden gerekir kullanir. size ne? siz kim oluyorsunuz pavlusun tohumlari?? pavlus, kendini peygamber diye yutturdu size, hiç düsünmeden, bizim fetullahçilar gibi tüm bir isevi cemaat hristiyan uyduruguna iman etti. esas yazik durumda olan hristiyan tebadir. yalancilar, sübyancilar sizi.

EMRE

HADİ HAYIRLISIPAPA -DİYANET KIYASLAMASIİNŞ GÜZEL BİR PROJEYE DÖNÜŞÜR.

meral

Osman Bey uyduruk ve propaganda yazısı değil bu, doğrular..

said ak

dogrudur

Görüş Bildir Bizimle Paylaş