GEZİVan Gezilecek Yerler

2 Ay Önce Yazıldı - 771 Kelime

Yalnızca kahvaltısı için bile kalkıp gitmeye değecek olan Van görülecek yerler listesi ile karşınızda!17.01.2021 09:56:21

Doğu Anadolu'nun en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Van hem tarihi hem de doğal yapısı ile her sene pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Bir dönem canavarıyla ünlenmiş olan gölünden tutun da pek çok kalesine kadar gezilmesi gerekli olan şahane noktaları barındırıyor. Ben de Van'a gidip gezmiş keşif yapmış birisi olarak bir liste yapayım, elinizin altında bulunsun istedim.

Van Gölü

En çok olduğu sanılan bir canavar ile adını duyurmuş olması esasında haksızlık. Çünkü bu göl aşağı yukarı 600 bin senelik bir tarihe sahip bulunuyor. Üstelik burda yapılabilecekler de saymakla bitmiyor. Birbirinden güzel mavi bayraklı plajları sayesinde gölde yüzebilir, meraklısı için muhteşem bir su altı yaşamına sahibi olduğu için dalış yapabilir, motorlu araçlar, sandal, yelkenli ile gezebilir, piknik veya dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Üstelik hepsi bu kadar da değil. Van'da kahvaltı yapılacak yerler arasında da bir numara olduğunu söyleyebilirim. Hem lezzet hem doğa... Daha ne olsun?

Akdamar Adası

Gölün bu kadar yakınındayken Akdamar Adası'nı anlatmadan olmaz. Çünkü bu doğal güzellik gezi rehberinizin içinde muhakkak yer almalı. Adada M.S. 915 senesinde yaptırılan ve Orta Çağ Ermeni Sanatı'nın da en güzel örneklerinden bir tanesi olan Akdamar Kilisesi de bulunuyor. Eşsiz manzarasına doyamayacağınız Akdamar Adası'na ulaşım ise Van Gölü üzerinden giden feribotlarla sağlanıyor.

Şeytan Köprüsü

Altından gürül gürül akan sular ve yapının güzelliği birleşince ortaya hem doğal hem de insan yapımı bir güzellik çıkmış. İki kayanın arasına kurulan Şeytan Köprüsü'nün İlhanlılar tarafından yapıldığı düşünülüyor. Beni Mahir Çayı üstünde kurulu olan köprüyü gezdiğinizde azıcık meditasyon niyetine burda durup akan suyu izlemeyi unutmayın.

48e50226f6f5f32d22bce33526f9060a

St. Bartholomeus Kilisesi

Kesin bilgi olmamakla birlikte yapımının 3. Yy'a dayandığı düşünülüyor. Albayrak Köyü'nde bulunan kilise gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer almalı. Turist popülasyonunu artırması amacı ile restorasyon çalışmalarının da yapıldığı kilisedeki oymalar bugüne dek güzelliğini korumuş durumda. Bölgedeki az sayıda Hristiyan yapıdan bir tanesi olan kiliseyi görmenizi muhakkak öneriyorum.

Zernek Kalesi

Sarp bir kayalık üzerine konuşlanmış bu kalenin Zernek Beyi tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Kale içinde Zernek Beyi'nin ikamet ettiği bir de köşk bulunuyor. Yalnızca bu şehrin değil Türkiye'nin de en önemli tarihi yapıları arasında yer almakta. 4 katlı olan bu yapının çok önemli bir kısmı bugün artık yok olmuş olsa da hala görülmeye değer.

Van Kalesi

80 metre yüksekliğindeki bu yapı Urartular tarafından M.Ö. 840 - M.Ö.825 seneleri arasında yaptırılmış. Şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta ve Van Gölü kıyısında bulunan bu kale Van görülecek yerler listenizde muhakkak bulunmalı.

Eski Van Şehri

Daha çok bir arkeolojik kazı alanı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu bölge daha önce bir yerleşim yeriydi. Genellikle tek veya iki katlı binaların yer aldığı bilinenler arasında. Rus işgaline kadar da bir yerleşim yeri olarak kullanılmış. Ancak işgalden sonra ne kiliseler ne camiiler ne de evler kullanabilir durumda kalamamış. Van Ulu Camii'nin bile yalnızca harap olmuş minaresi ve birkaç harabe ev görebilmeniz mümkün.

Değerli okuyucular, Van'da gezilecek yerler aslında bu kadarla sınırlı değil. Oldukça doğal güzellik ve tarihi yapı bulunuyor. O yüzden gezmeye başlamadan sıkı bir Van kahvaltısı ile bol bol enerji toplayın ve keşife başlayın.

Hazırlayan: Özlem Akçin (Özlem Keşifte)

YORUMLAR (0)