Uzayda 'tehlikeli' yakınlaşma!

Rus Uzay Ajansı ‘Roskosmos’, bir Hint sensör uydusunun bir Rus uydusuna tehlikeli derecede yakın olduğunu ve çarpışma ihtimali bulunduğunu bildirdi. Hintli yetkililer ise, herhangi bir çarpışma riski olduğunu reddetti.

29.11.2020 13:17:18

Rus Uzay Ajansı ‘Roskosmos', bir Hint sensör uydusunun bir Rus uydusuna tehlikeli derecede yakın olduğunu ve çarpışma ihtimali bulunduğunu bildirdi. Hintli yetkililer ise, herhangi bir çarpışma riski olduğunu reddetti.

Rus Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada, 700 kilogramdan fazla ağırlığa sahip Hindistan uydusu "Kartosat 2F" nin Rus uydusu "Canopus-V”ye tehlikeli bir şekilde yaklaştığını duyurdu.

Rus Uzay Ajansı, iki uydu arasındaki mesafenin 224 metre olduğunu söyledi (uzay standartlarına çok yakın).

Ancak, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) ise, iki uydu arasında şu ana kadar yaşanan bir olumsuzluk olmadığını ve çarpışma riski bulunmadığını açıkladı.

Ekran Resmi 2020-11-29 13.19.42

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO)Başkanı, ‘Times of India' gazetesine verdiği demeçte, ajansının izleme verilerini aktararak, iki uydu arasındaki mesafenin "yaklaşık 420 metre" olduğunu ve "yaklaşık 150 metre" ise manevra ihtiyacını göreceklerini söyledi. Bu tür olayların "nadir olmadığını" vurguladı.

Uzaydaki uydular arasında bilinen en son çarpışma ise, 2009 yılında ABD ticari uydusu ‘Iridium 33' ile Rus uydusu ‘Cosmos 2251' arasında meydana geldi.

Çeşitli tahminlere göre, 2000 ile 3000 arasında uydu şu anda gezegenimizin yörüngesinde dönüyor ve bazı analistler, iletişimin hızlı gelişmesi nedeniyle bu sayının önümüzdeki on yıl içinde beş kat artmasını bekliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)