Uyuşturucu baronu 2. kez hapishaneden kaçtı

Meksikalı uyuşturucu çetesi lideri Joaquin ‘El Chapo’ (kısa boylu) Guzman, yine hapishaneden kaçtığı duyuruldu...

12.07.2015 22:35:25

Al Jazeera.com'un haberine göre; Yakalanana kadar Meksika'nın en çok aranan kişisi olan uyuşturucu baronu Joaquin ‘El Chapo' (kısa boylu) Guzman, hapishanede tutulduğu hücrenin altına uzanan bir tünelden kaçtı. Guzman'ın kaçtığı 10 metre derinliğindeki tünelde merdiven bulunduğu açıklandı. 1,5 kilometre uzunluğundaki tünelde havalandırma ve aydınlatma sistemi de bulunuyor.

Cumartesi akşamı yüksek güvenlikli Altiplano Hapishanesi'nden kaçtığı anlaşılan Guzman için arama çalışmaları başlatıldı. 18 gardiyan da soruşturma kapsamına alındı.

1993 yılında hapse giren Guzman, 2001'de çamaşır sepetine girerek hapisten kaçmıştı. Guzman, 23 Şubat 2014'te Meksika'nın kuzeybatısındaki Sinaloa Eyaleti'nde ABD ve Meksika'nın ortak operasyonunda yakalanmıştı. 60 yaşındaki Guzman'ın yine kaçması, Meksika yönetimine dair soru işaretlerini artırdı.

‘Bir Numaralı Halk Düşmanı'

ABD'nin kuzeyindeki Chicago kenti, on binlerce üyesi olduğu düşünülen Sinalao uyuşturucu çetesinin lideri Guzman'ı 2013'te ‘Bir Numaralı Halk Düşmanı' ilan etmişti. Chicago, en son 1930'da meşhur mafya lideri Al Capone'a aynı unvanı vermişti.

Guzman, defalarca Forbes'un "Dünyanın En Güçlü 100 Kişisi" listesinde yer almıştı.

Guzman, sevenleri tarafından zenginden alıp fakire veren bir figür olarak görülüyor. Guzman'ın 2014'te yakalanması, Sinaloa Eyaleti'nin merkezi Culiacan'da sevenlerinin protesto gösterisine neden olmuştu.

2006 yılında dönemin Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un çetelere savaş ilan etmesinden bu yana ülkede 80 binden fazla kişi uyuşturucu sebepli çatışmalarda öldü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)