Uyurken yağ yakımı olur mu? Gece uyurken 1 kilo vermek için ne yapmalı?

Zayıflamak için gece yatmadan önce yoğurt yenmesi gerektiği hakkındaki bilgiler sosyal medyada dolaşıyor. Gece yatmadan önce yapilan sporun da büyük bir önem taşıdığı, vücut dinlenirken yağ yakımının devam ettiği söylentiler arasında yer alıyor. Peki bu doğru mu? Gece uyumadan önce ne yenirse kilo verilir? Gece uyurken kaç kilo verilir? Gece uyurken yağ yakılır mı? Çok uyuyan insan kilo verir mi? Gece yatarken zayıflamak için ne içilmeli? Yağ yakan içecekler nelerdir?

17.01.2021 13:10:07

Kilo vermek zor olabilir. Özellikle bu yıl evlerimizde tıkılıp kalmaya ve 2020'ye kadar stresten kendimize yemek yemeye başladığımızda. Peki, kalori yakmayı en üst düzeye çıkarmak ve kilo vermeyi teşvik etmek için bazı kolay yolları kim hoş karşılamaz?

Sağlıklı bir diyete ve düzenli egzersiz rutinine odaklanmak çok önemlidir, ancak uykunuzu yağ yakmaya göre optimize etmek için yapabileceğiniz bazı stratejik değişiklikler vardır.

Yatmadan önce yap yakımını hızlandırmak için ne yapılmalıdır?

- Erken uyuyun ve erken uyanın.

- Roobis, nane, lavanta veya melisa çayını yatmadan 5-10 dakika önce içmeye çalışın.

- Günlük öğünlerde kırmızı et yerine balık veya tavuk eti tercih edin.

- Gece yemek yemeyin.

- Mutlaka bol su tüketin. 

- Yatmadan önce açma germe hareketleri ve haftada 1-2 egzersiz yapmaya çalışın.

- Protein tüketimine dikkat edin. 

- Oda ısısını düşürün.

- Yatmadan önce duş alın.

- Nane, muz, yeşil elma ve vanilya kokularını odanızd bulundurun. 

- Zifiri karanlıkta uyumaya özen gösterin.

- Biberli besinleri tüketmeye çalışın. Biberin yağ yakma etkisi oldukça yüksektir.

- Uyku burun bandı kullanın.

Sağlıklı bir uyku nasıl olmalı?

İnsanlar, biyolojik saat dediğimiz aydınlık ve karanlıktan oluşan 24 saatlik periyodlara adapte olmuşlardır. Bu saat, her gece ortalama 8 saatlik (6 ila 9 saat arasında) bir uyku periyodunu başlatır.İnsanların uyku ihtiyacı genetik olarak belirlenmiştir. 

İnsanların %90' ı hepimizin ideal olarak bildiği 7.5-8 saat kadar uyumaktadır. Yüzde 5'lik bir grup 6 saatin altında uyurken, geri kalan %5 uyumak için 12 saat ve üzerinde bir süreye ihtiyaç duymaktadır. İdeal uyku miktarımızı, basitçe sabah kendimizi dinlenmiş hissetmemizden ve güniçi performansımıızdan anlayabiliriz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)