DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Uyum yasaları Meclis'te!

Anayasa değişikliğine uyum amacıyla yargıyla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5 Yıl Önce
2017-06-14 11:20:33

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Yasaya göre; Cumhurbaşkanlığı, yine kuvvet komutanlarının da soruşturulması için izni verecek makam olacak. Yargının, yeni sisteme uyumuna ilişkin pakette, 16 kanunda 132 maddede düzenleme yapılıyor. Paketin, TBMM'nin tatile gireceği 22 Haziran öncesinde çıkarılması bekleniyor.

GENEL KURMAY ADLİ MÜŞAVİRLERİ SAVUNMA BAKANI'NA BAĞLANIYOR

Uyum yasası ile Genelkurmay adli müşavirlikleri de Genelkurmay Başkanlığı yerine, Milli Savunma Bakanı'na bağlanıyor. Yine pakette yer alan bir maddeye göre, İçişleri Bakanlığı'na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndaki amiral ve generallerin suça karışmaları halinde yargılanmalarının, Devlet Memurları Yasası'ndaki Vali ve müsteşarlara uygulanan sisteme göre yapılması da öngörülüyor.

KOZMİK ODA ARAMASINDA YAŞANANLARA ÖNLEM; ASKERİ MEKANLARI ADLİ KOLLUK ARAYACAK

Halen yürürlükte olan CMK'da, askeri mekanların Cumhuriyet Savcısı'nın talebi üzerine, askeri makamlar tarafından aranması öngörülüyor. Ancak TBMM'ye sunulan uyum yasasıyla, askeri mekanların askeri makamlar yerine, adli kolluk görevlileri tarafından aranması hükmü getirildi.

HSK ÜYELERİNE TAZMİNAT DAVASI AÇILAMIYOR

Uyum yasasındaki bir başka hüküm ise, Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerine görevi kötüye kullanmak nedeniyle tazminat davası açılmasının önünün kapatılması. Yasada yer alan hüküm uyarınca, HSK üyeleri yerine tazminat davası ancak devlete açılabiliyor.

CUMHURBAŞKANI VE BAKANLAR HAKKINDAKİ YÜCE DİVAN YARGILAMASI EN FAZLA 6 AY SÜRECEK

Uyum yasaları ile getirilen bir başka yeni hüküm ise, Cumhurbaşkanı, yardımcıları ya da Bakanları “Yüce Divan” sıfatıyla yargılayacak olan Anayasa Mahkemesi'ne, yargılama için üç artı üç şeklinde altı ay tanınması. Yargılamanın altı ayda bitirilmesi hükme bağlanıyor.

KHK GİDİYOR CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ GELİYOR

Uyum yasasında getirilen bir başka madde ise bundan sonra yapılacak ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra “Kanun Hükmünde Kararname”nin yerine “Cumhurbaşkanlığı kararnamesi” getirilmesi olacak. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş