DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

:00

İftar vakti

BURSA

SAHUR
İFTAR

ANKARA

SAHUR
İFTAR

SİVAS

SAHUR
İFTAR

ERZURUM

SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

:00

İftar vakti

ANKARA

SAHUR
İFTAR

ERZURUM

SAHUR
İFTAR

Uydu kentler vatandaşa da uydu

Büyük kentlerde hayat pahalılığı karşısında mücadele veren düşük ve orta gelir gruplarına yönelik projeler artarken uydu kentlerdeki uygulamalar da vatandaşlarca ilgi görüyor

21.02.2021 20:56:51

Ülkemizde 10. Kalkınma Planına göre 5 yıl içinde Türkiye'de şehirleşme, nüfus artışı, yenileme ve afetten kaynaklanan konut ihtiyacının 4,1 milyon civarında olacağı, 2023 yılına kadar ise bu rakamın 7,5 milyona çıkması öngörülüyor.

600 bin yenileme kaynaklı

Bu ihtiyacın 4,8 milyonu nüfus artışı ve kentleşme kaynaklı, 2,1 milyonu kentsel dönüşüm kaynaklı ve 600 bini yenileme kaynaklı olacağı varsayılmaktadır. TOKİ'nin amacı, bu konut ihtiyacının yüzde 5 ile 10 arasında bir kısmını üretmek. Bunun yanı sıra, nitelik, kalite, sağlamlık, ucuzluk gibi hususlara dikkat çekerek konut piyasasını düzenlemek, disipline etmek, yönlendirmek, denetlemek, eğitmek ve spekülatif oluşumlara mani olmak da TOKİ'nin temel görevleri arasında yer alıyor

1 milyon konuta ulaşma hedefi

TOKİ, konut açığı konusundaki çarpıcı rakamlardan hareketle, 2011 yılı sonuna kadar 500 bin yeni konut üretmeye yönelik iddialı bir program yürütmüş ve 2011 yılı içinde ürettiği 50.061 adet konutla toplamda 500 bin konuta ulaştı. Akabinde 2023 yılına kadar bir 500 bin konut hedefi daha koyarak toplamda 1 milyon konut sayısına ulaşmak amaçlanmıştır. Son dönemde ülkenin dört bir yanında sürdürdüğü çalışmaların ardından, sürekli olarak göç alan büyük kentsel alanlarda daha fazla konut üretmeye odaklanmıştır.

Düşük ve orta gelir grubuna yönelik

Büyük kentlerde hayat pahalılığı karşısında mücadele veren düşük ve orta gelir gruplarına yönelik projelerini artırmıştır. İdare, bu durumdan hareketle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerde ana kente bağlantılı olarak kurulan ve onun yükünü azaltmak için çevresinde oluşturulan yerleşim yerleri olan “Uydu Kent”ler inşa etme kararı almıştır.

İstanbul'un yakın çevresi de yararlanacak

Bu programdan özellikle Trakya bölgesinde, İstanbul'a coğrafi yakınlığı bulunan Çorlu, Silivri ve Lüleburgaz gibi ilçeler yararlanacaktır. Ekonomide kilit bir rol oynayan bu sanayi merkezlerindeki uydu kentler, çalışanlara konut olanağı sunarken, ekonomik büyümeyi sürdürecek altyapı ve sosyal donatılar da sağlayacaktır.

Çevre odaklı yaklaşım

Uydu kent uygulamalarını çevre odaklı, sürdürülebilir yerleşimlerin kurulması için de bir fırsat olarak gören TOKİ, İstanbul Kayabaşı'nda gerçekleştirdiği 60.000 konutluk projesiyle bu alanda da büyük bir adım attı. Yoğuşmalı tip kazanlar, güneş kolektörleri, fotovoltaik piller kullanılması, yağmur suyu depolama sistemiyle bahçe sulaması, daire girişlerinde kalorimetre kullanılması gibi uygulamalarla enerji verimliliği sağlayan projede, kişi başına düşen yeşil alan 36 metrekare olarak planlandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş