Ürdün'ün 'Bağımsızlık ve Ordu' günü

Ürdün'ün 'Bağımsızlık ve Ordu' günü

27.05.2015 22:42:30
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ürdün ve Türkiye arasında tarihten gelen büyük bir dostluk, kültür, inanç, coğrafya ve tarih beraberliğinin var olduğunu belirten, "Bulunduğumuz coğrafyanın getirdiği şartlar Türkiye ile Ürdün arasındaki ilişkilerin çok güçlü olmasını gerektiriyor" dedi.

Ürdün'ün Ankara Büyükelçiliği tarafından "69. Bağımsızlık ve Ordu Günü" nedeniyle Marriott Otel'de resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, diplomatik misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Arınç, resepsiyonun açılışında yaptığı konuşmada, dost ve kardeş Ürdün'ün milli günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Ürdün'ün milli gününü sahsı ve hükümeti adına tebrik ettiğini belirten Arınç, "Ürdün halkına başta Kral Abdullah olmak üzere selamlarımızı ve sevgilerimizi sunuyorum" ifadesini kullandı.

"Yüzyıllar öncesinden böylesine bizi bir arada dimdik tutan bu ilişkilerimizin bugün de çok güçlü şekilde devam ettiğine inanıyorum" diyen Arınç, şöyle devam etti:

"Bulunduğumuz coğrafyanın getirdiği şartlar Türkiye ile Ürdün arasındaki ilişkilerin çok güçlü olmasını gerektiriyor. Hem siyasi açıdan, hem toplumsal açıdan, hem sosyal açıdan, hem de terörle mücadele konusunda Ürdün'le Türkiye arasında çok güçlü bir işbirliği vardır. Türkiye ile Ürdün arasındaki siyasi ilişkilerimiz mükemmeldir. Hem parlamentolar arası, hem hükümetler arası ilişkilerimiz gayet güçlüdür. Üst düzey ziyaretler sürekli yapılmakta, özellikle bulunduğumuz coğrafyada yaşanan olaylara dış politika açısından da aynı gözlükle bakmaktayız."

Arınç, Türkiye ile Ürdün arasındaki stratejik ittifakın söz konusu olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

"Ekonomik ilişkilerimiz iyi düzeyde seyretmektedir. Son 2014 yılı rakamlarıyla ticaret hacmimizin 1 milyar doların üzerine çıktığını görmekteyim. Bu artış mutlaka devam edecektir. En son 2012 yılında açtığımız Yunus Emre Kültür Merkezinde çok önemli faaliyetler gerçekleşmektedir. Yine Ürdün ile aramızdaki yatırımlar konusunda ilerleme olduğunu söyleyebilirim. 110 civarındaki Türk yatırımcı Ürdün'de önemli konumlarda yatırımlarını yapmıştır. Ayrıca müteahhitlik hizmetlerinde de 2 milyar dolara yaklaşan bir hacim söz konusudur."

Ürdün'ün bir süredir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5. ülkesi olarak geçmişte Türkiye gibi faaliyet gösterdiğini belirten Arınç, "Bu çalışmalar sırasında özellikle Filistin meselesi başta olmak üzere çok önemli ve hassas konularda Ürdün'ün gösterdiği gayreti takdirle alkışlıyorum" dedi.

Arınç, birkaç ay önce terör örgütü DAEŞ tarafından bir Ürdünlü pilotun alçakça katledilmesinden Türk milleti olarak büyük üzüntü duyduklarını bildirdi. Arınç, " Bunu nefretle lanetliyorum, pilota Allah'tan rahmet diliyorum. Terör örgütleriyle mücadelede Türkiye ile Ürdün'ün işbirliği yaptığını görüyorum ve bu işbirliğinin büyüyerek devam etmesini diliyorum" diye konuştu.

Arınç, Türk ve Ürdün'ün ilişkilerini de alkışladığını sözlerine ekledi.

- Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi

Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Amjad Adaileh de Ürdün'ün 69. bağımsızlık günü dolayısıyla katılımcılarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Yıllardır iki ülke ve insanları arasındaki ilişkilerin örnek olduğunu vurgulayan Adaileh, "Bu ilişkiyi sürdürmekte kararlıyız. Bildiğiniz gibi şuanda Ortadoğu'da büyük zorluklar var. Biz Ürdün olarak fırsatlar yaratıp bu zorlukları aşacağız. Sizi temin ederim ki bizim geleceğe dair vaatlerimiz ilişkiler için büyük potansiyeller doğuracaktır. Bağımsızlık gününü kutlarken biz, tarihi olarak bağlanmışız ve tarihi ortak geleceği paylaşıyoruz" dedi.

Adaileh, İngilizce yaptığı konuşmasının sonunda Türkçe "Yaşasın Türk-Ürdün dostluğu" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Ürdün'ün Bağımsızlık Günü dolayısıyla pasta kesildi ve katılımcılara ikramda bulunuldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdullah

Rabbim senin yar ve yardımcın olsun inşaallah...' gerekiyorsa son ekmeğimizi de mazlumlarla paylaşırız.' sözüne başımı eğerek ' eyvallah' diyorum..