SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Ürdün İhvanı'ndan ''barış planı'' açıklaması: ABD komplosu

Ürdün İhvanı'ndan ''barış planı'' açıklaması: ABD komplosu

Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı 'Yüzyılın Anlaşması'nı 'ABD komplosu' olarak nitelendirdi.

Ürdün İhvanı'ndan ''barış planı'' açıklaması: ABD komplosu
29.1.2020 15:31:57

Teşkilattan yapılan yazılı açıklamada, "Trump'ın dünkü konuşması bir gösteri, açık bir seçim propagandası ve Siyonistleri memnun etme çabasıdır. Trump, Filistinlilerin haklarını ve acılarını hiçe sayarak Siyonist lobisinin oylarını almak istiyor." ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu planın Müslümanlar için yıkıcı etkileri olacağı ve kesin olarak reddedildiği vurgulanan açıklamada, Filistin davasının satılması anlamına gelen böyle bir planın ilan edilmesi ve bazı Arap ülkelerinin de bu konuda iş birliği yapması kınandı.

Filistin gibi Ürdün'ü de tehdit etmesi nedeniyle Ürdün hükümetine de barış planına karşı koyma çağrısı yapılan açıklamada, Filistin yönetiminden İsrail ile güvenlik koordinasyonunu durdurması istendi.

Açıklamada ayrıca başta Filistinliler olmak üzere Araplar ve tüm Müslümanlara "ABD'nin işgal projesine" karşı durma çağrısında bulunuldu.

TRUMP'IN AÇIKLADIĞI ORTA DOĞU BARIŞ PLANI

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da dün düzenlediği ortak basın toplantısında ‘'barış planını'' kamuoyuna açıklamıştı.

Sözde barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini ifade eden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etmişti.

Netanyahu ise planı "İsrail için çok büyük ve tarihi bir kazanım" şeklinde nitelendirmişti.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR