DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Üniversiteye sınavsız girilecek

İki oturumda gerçekleşen üniversite sınavının ilk ayağı kaldıracak.

5 Yıl Önce
2016-12-19 11:39:29

TIMETURK|HABER MERKEZİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK, yeni bir program üzerinde çalışıyor.

Modele göre öğrenciler, iki yıllık ön lisans programları ile bazı dört yıllık lisans programlarına lise puanıyla yerleşebilecek.

Bu sistem, iki oturumda gerçekleşen üniversite sınavının ilk ayağını kaldıracak.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, MEB ve Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) ortaklaşa çalıştığı yeni modelle üniversiteye sınavsız geçiş hedefleniyor.

Yeni sistemin 2017'de son şeklini alması ve 2018'de uygulamaya geçirilmesi öngörülüyor.

Haberde verilen detaylar şöyle:

- Öğrencilerin lise diploma puanları üniversiteye geçişte kullanılacak. Diploma puanlarının esas alınacak olması nedeniyle MEB, lisede de Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı benzeri merkezi sınav yapılması için çalışma yürütüyor. Buna göre liselerde her yıl bir sınav, merkezi sistemle yapılacak. Açık uçlu sorularla yapılması öngörülen sınavla hormonlu notların önüne geçilmesi planlanıyor.

- YGS'yle iki yıllık ön lisans programlarına yerleşen yaklaşık 100 bin öğrenci için sınava girmeden lise diploma puanıyla kayıt yaptırabileceği bölümler açıklanacak. Öğrenci, lise diploma puanına göre bu bölümlerden birine doğrudan kayıt yaptırabilecek. Açıklanan listeden tercih etmeyen öğrenciler, LYS'ye girebilecek. Yeni sistemin bazı 4 yıllık lisans programlarında da uygulanması planlanıyor.

- Mevcut sistemde öğrencilerin YGS barajını aştıktan sonra 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek için girdiği LYS devam edecek. Yüksek puanlı lisans programlarına yerleşmek isteyen adaylar, bu sınava girmek için başvuruda bulunacak. Meslek lisesi öğrencilerine kendi alanlarında özel kontenjan ayrılması için de çalışma yapılıyor.

- Geçmiş yıllarda mezun olanlar da yeni sistemde diploma puanlarıyla önlisans ve bazı lisans programlarına kayıt yaptırabilecek. Mezunlar da liseden yeni mezun olan öğrenciler gibi LYS'ye girebilecek.

Üniversite sınavı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olarak 2010 yılında iki aşamalı hale getirilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş