DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

UNCTAD Dünya Yatırım Raporu açıklandı (1)

UNCTAD Dünya Yatırım Raporu açıklandı (1)

24.06.2015 18:12:30
Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye'ye 2014 yılında 12,1 milyar dolar doğrudan yatırım girişi olduğunu belirterek, "Türkiye dünyada en fazla yatırım çeken 22. ülke" dedi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan ve tüm dünyada eşzamanlı olarak duyurulan Dünya Yatırım Raporu açıklandı. 201 ülkeye ilişkin uluslararası doğrudan yatırım trendlerini analiz eden rapor ile "Uluslararası Yatırım Yönetiminin Reformu" başlıklı özel ekin Türkiye lansmanı YASED tarafından gerçekleştirildi.

YASED Yönetim Kurulu Başkanı Erdem, Türkiye'nin yatırımda cazibe merkezi olması için uluslararası sermaye hareketlerinin yönünü belirleyen dinamikleri göz önünde bulundurmanın önem taşıdığını söyledi.

Sermayenin yönünü daima kendini güvende hissettiği coğrafyalara çevirdiğini vurgulayan Erdem, "Türkiye'yi gelecekte ekonomik hedeflerine taşıyacak en önemli yapı taşlarından biri, yatırım ortamının sürekli iyileştirilmesi, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir yatırım ikliminin sağlanmasıdır" diye konuştu.

Bugün tüm ülkelerin yatırım ortamlarının daha cazip hale getirilmesi ve daha fazla uluslararası yatırım çekme konularında birbirleriyle rekabet halinde olduğuna dikkati çeken Erdem, uluslararası doğrudan yatırımların ülkelerin rekabet gücünü artırdığını, ekonomilerine önemli katma değer sağladığını, büyüme ve kalkınmada ise kaldıraç etkisi oluşturduğunu dile getirdi.

Erdem, 2004-2013 yılları arasında Türkiye'ye sıfırdan yapılan uluslararası doğrudan yatırımların gayri safi yurtiçi hasıla üzerinde yıllık 84 milyar dolar katkı sağladığı belirterek, şunları kaydetti:

"Bu ekonomik katkı, 2013 yılı gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 10,2'sini ve aynı dönemdeki artışın yüzde 19,4'ünü oluşturuyor. Söz konusu katkının önümüzdeki 10 yıllık dönemde de yüzdesel olarak artışı bekleniyor. Ayrıca bu yatırımlar 2004-2013 dönemindeki istihdam artışının yüzde 36'sını karşılayarak 1,9 milyon kişiye iş imkanı yarattı. Önümüzdeki 10 yıl içinde de bu katkının yine yüzdesel olarak artacağını öngörüyoruz.

2014 İSO 500 listesinde yer alan 126 uluslararası sermayeli sanayi şirketin, ilk 500 şirketin toplam ihracatının yüzde 41'ini, üretimden satışlarının yüzde 30'unu, yaratılan katma değerin yüzde 40'ını, istihdamın yüzde 28'ini, Ar-Ge yatırımlarının ise yüzde 45'ini gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu rakamlar, uluslararası yatırımların Türkiye'nin sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmasındaki stratejik önemini ortaya koyuyor."

- "Türkiye en fazla uluslararası yatırım çeken ilk 10 ülke içinde olmalı"

Erdem, Türkiye'nin küresel uluslararası doğrudan yatırım akışından her yıl yaklaşık yüzde 1 pay aldığını belirterek, "Ancak biz Türkiye'nin dünyada en fazla uluslararası yatırım çeken ilk 10 ülke içinde olması gerektiğine, bunu sağlamak için de payını yüzde 3'lere çıkaracak potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz" dedi.

Türkiye'nin gelecek dönemde 500 milyar dolar sanayi ihracatı ve 150 milyar dolar hizmet sektörü ihracatı hedeflerine ulaşma yönünde bir sıçrama yapması gerektiğini vurgulayan Erdem, ekonomik büyüme hamlesine devam edilmesi ve bu atılımın yapılması için gerekli ivmenin sağlanmasında uluslararası doğrudan yatırımların önemli bir rolü bulunduğuna işaret etti.

Erdem, Türkiye'nin bölgesel bir merkez niteliği kazanmasının hem büyümeyi katalize edebilmek hem de ihracat hacminde istenen artışı sağlayabilmek adına stratejik önem arz ettiğini aktardı.

- "Gelişmiş ülkelere yönelik doğrudan yatırımlar yüzde 28 azaldı"

Erdem, UNCTAD Dünya Yatırım Raporu'na göre 2014 yılında tüm dünyadaki uluslararası doğrudan yatırım girişinin yüzde 16 düşüşle 1,23 trilyon dolara gerilediğini söyledi.

Raporun bu düşüşün nedenini küresel ekonomideki kırılganlık, politik belirsizlik ve artan jeopolitik risklere bağladığını aktaran Erdem, bu düşüşte başı çeken gelişmiş ülkelere yönelik doğrudan yatırımların geçen yıl yüzde 28 azaldığını kaydetti.

Ancak küresel yatırımların ve gelişmiş ülkelere yönelik yatırımların yüksek oranda azalmasında Amerika'dan 175 milyar dolar tutarında ve önemli bir bölümünü tek bir işlemin oluşturduğu yatırım çıkışının etkili olduğunu belirten Erdem, gelişmekte olan ülkelerin ise 681 milyar dolar doğrudan yatırım çekerek küresel doğrudan yatırım girişlerinde yüzde 55 ile en yüksek paya sahip grup olduğunu dile getirdi.

En çok doğrudan yatırım çeken ilk 10 ülkenin yarısının gelişmekte olan ülkelerden oluştuğubilgisini veren Erdem, "Gelişmekte olan ülkeler sadece yatırım girişlerindeki lider konumları açısından değil, uluslararası şirketlerinin dünyaya açılımı açısından da dikkat çekici bir atılım içinde. Öyle ki gelişmekte olan ülkelerin dünyadaki yatırımları 2014 yılında 468 milyar dolara ulaştı ve bunun içinde Asya kaynaklı yatırımlar en yüksek paya sahip oldu" şeklinde konuştu.

- "Uluslararası yatırımcılar Türkiye'ye uzun vadeli bakıyor"

Türkiye'ye 2014 yılındaki doğrudan yatırım girişinin bir önceki yılki seviyesini koruyarak 12,1 milyar dolar olduğu aktaran Erdem, şöyle devam etti:

"Türkiye, dünya genelindeki uluslararası doğrudan yatırımlardan aldığı yüzde 1 payla aynı çizgisini koruyor. Diğer yandan gelişmekte olan ülkeler içinde 2014 yılında aldığımız pay yüzde 1,8, Batı Asya bölgesindeki payımız ise yüzde 28 oldu. Bu rakamlara göre Türkiye dünyada en fazla yatırım çeken 22. ülke. Gelişmekte olan ülkeler arasında ise en fazla uluslararası yatırım çeken 12. ülkeyiz. Batı Asya Bölgesi'nde ise birinciliğimizi korumaktayız.

Hep birlikte ülkemizin ekonomik önceliklerine odaklanarak, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve küresel yatırımdan aldığımız payı artırmak yönünde tüm paydaşlarla el ele vermemiz gereken bir dönemdeyiz. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasında ve sağlıklı bir ekosistem yaratılmasında uluslararası doğrudan yatırımların lokomotif rol üstlendikleri açıktır. Uluslararası yatırımcıların Türkiye'nin potansiyeline olan inançları, bakış açıları uzun vadelidir."

- "Bölgedeki olumsuz gelişmeler Türkiye'nin aldığı yatırımları etkiliyor"

Ahmet Erdem, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Seçim sonrası oluşacak yeni hükümetle ilişkilerinin nasıl olacağı sorusuna Erdem, "Seçim sonrasında oluşan sonuç doğrultusunda sürdürülebilir ve ekonomik önceliklere odaklanan bir hükümetin kurulması ve çalışmaya başlaması yönünde bütün iş dünyasıyla beraber aynı ümit ve beklenti içerisindeyiz" yanıtını verdi.

Erdem, bu yıl uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin ne kadar olacağına yönelik bir soru üzerine ise ilk çeyrekte Türkiye'nin aldığı uluslararası doğrudan yatırımların geçen senelere göre düşük göründüğünü söyledi.

Türkiye'nin bu yılın sonunda global olarak oluşacak uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 1'ine ulaşabileceğini belirten Erdem, dünya çapında büyük bir değişiklik olmazsa bu yıl Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırım girişlerinin 12 milyar dolar mertebesinde olacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

Erdem, bölgedeki olumsuz gelişmelerin Türkiye'nin bu yıl alacağı uluslararası doğrudan yatırımlar üzerinde nasıl bir etkisi olacağıyla ilgili soruyu, "Bölgedeki olumsuz gelişmelerin Türkiye'nin aldığı uluslararası doğrudan yatırımlar üzerinde bir etkisinin olduğu aşikar. Bu etkiyi dikkate almamız lazım. Bölgemizdeki bu olumsuzluklar olmasa, şu anda belki yüzde 1'in biraz üzerine çıkmış olurduk" şeklinde yanıtladı.

Erdem, enerji, hızlı tüketim, gıda ve içecek ile finansın bu yıl en çok uluslararası doğrudan yatırım girişinin olacağı sektörlerden olabileceğini ifade etti.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

vatansever

Bu atılımlar için geç kaldık tabi ki ama suriye savaşı ve batılı sözde müttefiklerden bu süreçte yediğimiz kazıklar bizi natonun sağladığı rehavetten kurtardı. her şerde bir hayır vardır. geç de olsa nato silahlarına ve ithal sistemlere güvenilmeyeceğini öğrendik. bunu öğrenmek için illa müsibet gerekmezdi ama buna da şükür! şimdi artık yeni bir sayfa açıldı ve kendi silahlarımızı geliştirmeye tam gaz devam!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş