DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9130 ₺

EURO

16,8320 ₺

ALTIN

942,48 ₺

BİST

2.384,21 ₺

Umre'ye gidecek olan vatandaşlar dikkat!

Hac ve Umre'de 50 dolarlık sahte kimlik kartı vurgununun ortaya çıkmasında sonra Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) bir açıklama yaparak, Umre'ye gidecek olan vatandaşları uyardı.

6 Yıl Önce
2017-01-13 18:58:39

TÜRSAB Bölgesel Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Güldemir, hac ve umre için yurt dışına çıkan vatandaşlara Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 50 dolar ücret karşılığı verilen kimlik kartlarının sahtelerinin basılarak bazı acenteler tarafından kullanıldığını ileri sürmüştü. Güldemir, geçen yıl 30 bine yakın kişinin bu şekilde mağdur edildiğini söylemişti.

Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği de yazılı bir açıklama yaparak Umre'ye gidecek olan vatandaşları uyardı.

İşte o uyarı:

Umreye gidecek vatandaşlarımızın seyahatlerine başlamadan önce aşağıdaki konularda dikkatli olmaları kendileri ve ülkemiz menfaatine olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Seyahat Acentalarının Umre organizasyonlarında uyması gereken kurallar, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu kararları ve Diyanet İşleri Başkanlığının denetim ve gözetimi altında gerçekleştirilmektedir.

2016 Umre sezonu ile birlikte kötü niyetli kişi ve kurumların Diyanet İşleri Başkanlığı ile sözleşme imzalamadan veya usulsüz işlem yaparak tur düzenlediği yönünde bilgiler bulunmaktadır. Diğer yandan, seyahat acentalarımız dahil Umre'ye gidecek vatandaşlarımıza Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "UMRE KİMLİK KARTI" verilme zorunluluğu vardır. Umre kimlik kartı üzerinde, Diyanet İşleri Başkanlığının logosu bulunan hologramı bulunmaktadır.

Vatandaşlarımızın bu kartları kontrol etmeleri ve havalimanı çıkışlarında pasaport polisleri sormasa dahi umre kimlik kartlarını özellikle göstermelerini öneriyoruz.

Yetkili seyahat acenteleri ile Umre'ye gidilmesi durumunda

Seyahatleriz şirketlerin iflası dâhil teminat ve sigorta kapsamında olur.

Rahatsızlanmanız durumunda geri dönüşlerini sağlayacak olan masraflar sigorta ve teminatlar tarafından karşılanır.

Devletimiz tarafından, Mekke ve Medine'de ücretsiz verilen sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Türkiye'ye göndereceğiniz özellikle hurmalarınız Medine'de yine Devletimiz tarafından organize edilen kargo hizmetlerinden faydalanarak gönderirsiniz.

Konaklama, ulaşım ve yemek konuları da dâhil olmak üzere, sizlere verilen tüm hizmetler, müfettişler tarafından denetlenir ve eksik hizmet almazsınız.

Yetkili acentalar ile seyahat etmeniz durumunda Devlet kurumlarımızın zarar etmesini engeller, vergi kaçırılmasını engellersiniz.

İbadet amacında olan vatandaşlarımızın bu hususlara dikkat etmeleri maddi manevi kendilerinin ve ülkemizin menfaatlerine olacaktır.

Umre ve Hac seyahatine gidecek vatandaşlarımızın yetkili acenteleri veya bu acentelerimiz ile sözleşme imzalamış olan bölgesel acentelerimizi tercih etmelerini önemle duyururuz. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş