DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ümmetin yaraları birlikte sarılacak

Pakistan Din İşleri Bakanı Serdar Muhammed Yusuf ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

5 Yıl Önce
2016-11-28 10:19:29

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez,  “Dost ve kardeş Pakistan'ın Din İşleri Bakanını ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim” dedi.

Başkan Görmez, Hz. Peygamberin ‘Ruhlar âleminde insanlar yaratıldığı zaman o âlemde birbirlerini sevenler dünyada da birbirlerini severler, o âlemde birbirlerini sevmeyenler dünyada da ihtilafa girerler.' hadisini anımsatarak  “Türklerle Pakistanlılar ruhlar âleminde birbirlerini sevdiler. Pakistanlı kardeşlerimizle sevgiyi böyle izah edebiliyorum. Bilemediğimiz bir güç bu iki halkı hep birbirine yakın kılmıştır.” ifadelerini kullandı. 

Kurtuluş Savaşı'nda Pakistan halkının Türkiye'nin yanında yer aldığını hatırlatan Başkan Görmez, Muhammed İkbal'in Pakistanlıları meydanlara toplayıp onlara yaptığı konuşmayı millet olarak hiç bir zaman unutamayacaklarını söyledi. İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy ile Muhammed İkbal'i kardeş kabul etiklerini belirtti. 

“Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkiler sizin kalbinize nasıl sevinç veriyorsa bize de öyle sevinç veriyor…”

15 Temmuz'daki işgal girişiminde Pakistan'ın, Türkiye'nin yanında yer aldığını belirten Başkan Görmez, “Kalbi teşekkürlerimi iletmek isterim. Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkiler sizin kalbinize nasıl sevinç veriyorsa bize de öyle sevinç veriyor.” dedi. 

“İslam dünyasına barışı, huzuru getirmek için projeler geliştirmemiz gerekiyor…”

Pakistan'daki ilim adamları ile Türkiye'deki ilim adamlarının daha sık bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, “İslam dünyası tarihinin en zor döneminden geçiyor. Ümmet yaralarını sarmak için yapacağımız işler var. Tecrübelerimizden istifade etmemiz gerekiyor. İslam dünyasına barışı, huzuru getirmek için projeler geliştirmemiz gerekiyor. Genç nesillere yönelik ortak çalışmalar yapmaya ihtiyaç var. Sadece hac, umre alanlarında değil din hizmetlerinde, din eğitiminde, dini yayınlarda, uluslararası arenada birlikte yapacağımız hizmetler olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Avrupa'daki cami saldırıları…

Başkan Görmez, son zamanlarda Avrupa'nın çeşitli yerlerinde camilere yönelik saldırılara da değindi. Avrupa'nın 50 yıldır dünyaya takdim ettiği değerleri kaybettiğini ifade eden Başkan Görmez şöyle konuştu: “Avrupa, insan hakları, özgürlükler, ötekine saygı gibi değerleri öne çıkaran bir coğrafyaydı. Ancak son zamanlarda her türlü ırkçılığın yaygınlaşması, ötekileştirmelerin çoğalması, yabancı düşmanlığı ve  İslamofobianın İslam nefretine dönüşmesi çok kaygı verici.  Bir toplumun din özgürlüklerine müdahalesinin en son noktası mabedine tecavüzdür, camisine saldırmaktır. Bu olayların her ülkede çoğalmaya başlaması kaygı verici. Siyaset adamlarının, devletlerin bu konu üzerinde çok fazla durmamaları da kaygıları artırıyor. Pek çok ülkede camilere yönelik fiili saldırılar, camilerin kapısına domuz kafası asarak aşırı nefreti ifade etme, camilerin içine gamalı haçlar çizerek gerçekleştirilen saldırılar nefretin boyutlarını gösteriyor. İslam dininin bize gösterdiği öğreti; sadece bizim mabedlerimiz değil, bütün dinlerin mabedleri dokunulmazdır. Hz. Peygamber savaşlara giderken ashabına verdiği tavsiyeleri arasında “Sakın onların mabedlerine dokunmayın” demiştir. 

İsveç'te 21 camiye saldırı…

İsveç'te 21caminin saldırıya uğradığını söyleyen Başkan Görmez bu saldırıların en kısa zamanda son bulmasını söyleyerek aklı selimin egemen olması herkesin dikkat ederek söz konusu saldırıların ortadan kaldırılması için ortak çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Pakistan Din İşleri Bakanı Serdar Muhammed Yusuf…

Pakistan Din İşleri Bakanı Serdar Muhammed Yusuf  ise  15 Temmuz darbe girişimini kınadıklarını ifade ederek “15 Temmuz darbe girişiminde Türk halkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında oldu. Demokratik ülkeler için örnek oldu. Darbeyi içten kınıyoruz.  O darbede şehit olanlar için Allah'tan rahmet diliyoruz.” dedi.

Yusuf, düzenlenecek olan Uluslararası Siyer Konferansına Başkan Görmez'i davet ederek “Sizin tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz.” şeklinde konuştu. Davete icap edeceğini söyleyen Başkan Görmez, 1970'lerde konferansa dönemin Diyanet İşleri Başkanı Süleyman Ateş'in ilk defa katıldığını belirtti. 1970'lerden sonra konferansa ilk kez katılım sağlayacaklarını söyledi. 

FETÖ'ye ait okulların devri ve bu okullarda görev yapan öğretmenlerin sınır dışı edilmesi konusuna değinen Yusuf, FETÖ bağlantılı öğretmenleri sınır dışı etmeye başladıklarını söyledi. FETÖ bağlantılı öğretmenlerin yerine Maarif Vakfı'na bağlı öğretmenlerin alındığını açıkladı.

Başkan Görmez, görüşmenin sonunda Pakistan Din İşleri Bakanı Serdar Muhammed Yusuf'a Kur'an-ı Kerim hediye etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş