Ümit Zileli kimdir?

Ümit Zileli kimdir?

Türk gazeteci Ümit Zileli kimdir? İşte Ümit Zileli'nin biyografisi...

Ümit Zileli, 1959 senesinde Ankara'da dünyaya geldi. Babasının kaymakam olması nedeniyle çocukluğunda birçok yer gezen Zileli, lise mezuniyetinin ardından Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okumaya başladı.

Buradaki eğitmini 1983 yılında tamamlayan Zileli, gazeteciliğe henüz üniversite talebesiyken Tercüman Gazetesi'nde başladı. 1978'te ise Anadolu Ajansı'nda çalışmaya başladı.

1982'de yeni kurulan Güneş'in ABD-Los Angeles muhabirliğini yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra Güneş, Nokta, Son Havadis, Bulvar ve Milliyet gibi çeşitli gazetelerde çalıştı.

Zileli, 1991'den itibaren TRT'de Değişen Sanat ve 25 Kare, Kanal 6 ve Kanal E'de Pusula, Kanal D'de Ses Ver Türkiye programlarını hazırladı ve sundu. Son olarak TRT 2'de “Pazar Söyleşileri” programını yaptı.

1997 yılından 2013'e kadar Cumhuriyet Gazetesi'nde “Düz Çizgi” isimli köşesinde yazdı, 2013 senesinde Aydınlık'a geçti. Bir ara Beyaz TV'de Latif Şimşek ve Rasim Ozan Kütahyalı'nın sunduğu "Dinamit" isimli programda yorumculuk yaptı.

2015 yılının Ekim ayında Doğu Perinçek'e tepki olarak Aydınlık'tan ayrılan Zileli, şu an Korkusuz Gazetesi'nde yazmaktadır.

Kitapları:

Vur Emri-Bir Asteğmenin Tunceli Anıları

Karanlığa Karşı Yazılar- Irkçı, Şeriatçı, Mandacı Kuşatma

İşbirlikçiler

Aydın İhaneti

Vurgun Demokrasisi

Cumhurun Trajedisi - Karşıdevrimin Kısa Tarihi (Nisan 2009)

Aydınlanmanın Sesi - İlhan Selçuk Anlatıyor (2010)

Efendiler ve Uşakları (2016)

Cumhuriyetin Trajedisi ( 2017)

En Uzun Gece: 15 Temmuz'a giden süreç (2017)