DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

'Uluslararası İmam Hatip Liseleri Mezuniyet Töreni'

'Uluslararası İmam Hatip Liseleri Mezuniyet Töreni'

8 Yıl Önce
2015-05-26 23:31:28
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Uluslararası İmam Hatip Liseleri Öğrenci Programı'nın, Endülüs medeniyetini yineden ihya edeceğini belirterek, "Bu program, bütün dünyaya renkleri, ırkları, kültürleri, coğrafyaları farklı ama imanları ile inanç değerleri aynı olan bir genç neslin, Türkiye'de yetişmesi için bir araya geldiği umut projesidir" dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğiyle düzenlenen, "Uluslararası İmam Hatip Liseleri Mezuniyet Töreni", Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, aralarında yabancı öğrencilerin de yer aldığı mehteran takımı mini bir konser verdi.

Görmez, burada yaptığı konuşmada, 2006 yılında başlatılan Uluslararası İmam Hatip Liseleri Öğrenci Programı kapsamında Türkiye'de eğitim gören öğrencilerin İslam coğrafyasında yeniden kardeşlik ve barışı tesis edeceğini anlattı.

Programın bütün insanların ve İslam coğrafyasının umudu olduğunu vurgulayan Görmez, "Uluslararası İmam Hatip Liseleri Öğrenci Programı, Endülüs medeniyetini yineden ihya edecektir. Bu program, bütün dünyaya renkleri, ırkları, kültürleri, coğrafyaları farklı ama imanları ile inanç değerleri aynı olan bir genç neslin, Türkiye'de yetişmesi için bir araya geldiği umut projesidir. Sevgili öğrenciler, acılar içerisinde kıvranan İslam coğrafyasının umudu olduğunuzun farkında olmanızı görmekten, büyük gurur ve onur duyuyorum" diye konuştu.

Mehmet Görmez, proje sayesinde yüz yıllardır kaybedilen, unutulan kardeşliklerin yeniden bir araya geldiğini ve aynı sofrayı paylaştığını söyledi.

Türkiye'de eğitim gören öğrencileri birer elçi gibi gördüklerini ifade eden Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Program aynı zamanda büyük bir ilim, büyük bir iyilik hareketidir. Çünkü imam hatip lisesi modeli dünyaya farklı bir şeyi gösterdi. Neydi o farklı olan şey? Allah'ın ayetleriyle kainatın ayetlerini birbirinden ayırmadan ilim tahsil etmenin ne kadar büyük bir nimet olduğudur. Siz okullarınızda sabaha Allah'ın kerim kitabıyla başladınız, birazdan kendinizi kimya laboratuvarında gördünüz. Kur'an-ı Kerim'de okuduğunuz Kur'an ayetlerini kimya laboratuvarında incelemeye başladınız. Siyer kitaplarında efendimiz Muhammed Mustafa'nın rahmet mesajını okudunuz, fizik, matematik, hadis, fıkıh tahsil ettiniz. Sizler üniversite tahsilinizi tamamladıktan sonra kendi ülkelerinizde Afrika'da, Kamerun'da, Mogadişu'da, Senegal'de, Uganda'da, Mali'de ve daha bir çok yerde imam hatip lisesi inşa ederken, bizler de inşallah yanınızda olacağız."

- "Ufuklarınızı asla belli bir ülkeye, belli bir kıtaya göre çizmeyin"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, geçtiğimiz günlerde Kudüs'e yaptığı ziyarette karşılaştığı sorunları öğrencilere anlatarak, "İslam dini ve İslam dünyası tarihin en zorlu süreçlerinden geçiyor. 6 günlük Kudüs ziyaretinden geliyorum ve oradaki kardeşlerinizin selamını getirdim. Özgürlükleri için sizlerin duasını bekliyorlar. Afrika, Asya ve diğer kıtalardaki kardeşleriniz umudunu size bağlamış vaziyette. Siz ufuklarınızı asla belli bir ülkeye, belli bir kıtaya göre çizmeyin. Sizler üretmeli, tüketmemelisiniz. Afrika'nın makus talihini yenmeli, sizin ürettiğiniz değerlerle Endülüs medeniyeti Batı'ya ışık saçmalı, bulunduğunuz bölgeleri yeniden ayağa kaldırmalısınız" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de programa büyük önem verdiklerini kaydetti.

İslam ülkelerinin yeniden kaynaşmasında öğrencilerin gelecekte büyük katkı sağlayacağını belirten Erdem, program sayesinde Türkiye'de eğitim gören öğrencilerin, İslam dünyasının yeniden yakınlaşmasına, kaynaşmasına vesile olacağını kaydetti.

Dost ve kardeş ülkelerden gelerek burada eğitim gören öğrencilerin, toplumsal ve kültürlerarası zenginliğin de birer örneği olduğuna dikkati çeken Erdem, "Uluslararası İmam Hatip Liseleri Öğrenci Programı sayesinde ülkemizde bine yakın öğrenci eğitim görmekte. Bugüne kadar 686 öğrencimiz mezun oldu. Program bizim için çok önemli ve büyük önem veriyoruz. Bugün ise 155 öğrencimiz mezun oldu" bilgisini verdi.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından hazırlanan sunumlar, davetlilerin beğenisine sunuldu.

Uganda Başmüftüsü Şaban Ramazan Mubaje ile Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu'nun da katıldığı programın sonunda okul birincilerine çeşitli hediyeler verildi. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş