DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Uluslararası Enerji Ajansı'ndan Enerji ve İklim Değişikliği Raporu

Uluslararası Enerji Ajansı'ndan Enerji ve İklim Değişikliği Raporu

15.06.2015 15:19:16
Uluslarararası Enerji Ajansı (IEA), bu yıl sonunda Paris'te yapılacak iklim değişikliği zirvesinin önemine dikkati çekerek, iklim değişikliği sorununa çözüm bulabilmek için enerji sektöründe bir çözüme ulaşılması gerektiğini bildirdi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen basın toplantısıyla Uluslararası Enerji Ajansı, "Enerji ve İklim Değişikliğiyle" ilgili raporunu açıkladı. Raporda Paris'te aralık ayı sonunda yapılacak BM İklim Değişikliği toplantısının başarıya ulaşması için tavsiyelerde bulunuldu.

Enerji verimliliğini artırmanın, kömür santrallerini azaltmanın, yenilenebilir enerji teknolojisine daha fazla yatırım yapmanın öneminin vurgulandığı raporda, hükümetlerin iklim değişikliğiyle ilgili koydukları hedeflerinin 5 yıllık denetim ve revizyonlardan geçmesi gerektiği belirtildi.

Raporla ilgili AA'ya açıklamada bulunan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, Paris'te bu yıl sonunda yapılacak toplantının önemini vurgulayarak, toplantıda iklim değişikliği sorununa nasıl bir çözüm bulunabileceğinin görüşüleceğini kaydetti.

ABD, Rusya, Çin ve Avrupa ülkelerinden liderlerin katılacağı toplantıda bazı kararlar alınacağını dile getiren Birol, şöyle konuştu:

"Enerji sektörü de iklim değişikliği konusunun tam göbeğinde olan bir sektör. Çünkü dünyadaki emisyonların, yani iklim değişikliğine neden olan emisyonların üçte ikisi enerji sektöründen geliyor. Yani enerji sektöründe bir çözüm bulmamız gerekir ki iklim değişikliği sorununu çözebilelim. Yoksa, bildiğiniz gibi iklim değişikliği herkesi ciddi olarak etkileyecek. Kuraklık, bazı ülkelerde deniz seviyesinin yükselmesi, fırtınalar, birçok doğal afetler hemen kapımızın önünde duruyor. Biz enerji sektöründe ne yapılabilir ki Paris'te bütün ülkeler bir anlaşmaya varabilsin diye rapor hazırladık."

Birçok hükümetin bu konuda ne yapacağını resmi olarak Birleşmiş Milletler'e bildirdiklerini ifade eden Fatih Birol, "Bunun içerisinde ABD, Avrupa ülkeleri, Rusya, Afrika ülkeleri ve Çin var. 2030 yılına kadar ne yapacaklarını ortaya koydular. Paris'te bir anlaşmaya varılacağı umudunu taşıyorum" dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörlüğü'ne seçilen Fatih Birol'un bu görevine eylül ayında başlaması bekleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Hayat

Kahraman sünni mücahitler sizede bu yakışır. Sizde imanın şartlarından biriside camide okulda hastanede kendini havaya uçurmak.herhalde. gazaniz mübarek olsun.........

Görüş Bildir Bizimle Paylaş