DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Uluslararası Af Örgütü, 2016 Yıllık Raporunu yayınladı

Rapora göre 2015’te boğularak ölen göçmen sayısı 3 bin 700 iken AB tarafından alınan “önlemler” sonucu 2016’da 5 bine yükseldi.

5 Yıl Önce
2017-02-23 13:25:08

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Euronews'in haberine göre;

2016'da 358 bin mülteci Avrupa kıyılarına ayak bastı. Yunan adalarına sığınanların sayısında ciddi anlamda düşüş kaydedildi. 2015'te boğularak ölen göçmen sayısı 3 bin 700 iken AB tarafından alınan “önlemler” sonucu 2016'da 5 bine yükseldi.

Avrupa kendini mülteci selinden korumaya çalışırken, Birlik'teki bazı ülkeler sınırlarına tel örgüler çekti. Macaristan sığınma haklarının en fazla ihlal edildiği ülkelerin başında yer aldı. AB yetkilileri İtalya, Yunanistan ve Macaristan'da bulunan 120 bin sığınmacının Avrupa'nın diğer ülkelerine paylaştırılmasına karar verdi. Fakat Macaristan'ın sığınmacıları kabul etmeyeceğini açıklaması üzerine kotası Yunanistan ve İtalya arasında paylaştırıldı. 2016 sonunda 6 bini Yunanistan'dan, 2 bini İtalya'dan sığınmacılar başka bir AB ülkesine doğru yola koyuldu.

“Türkiye'de birçok önde gelen gazeteci 'bilerek yalan bilgi yaymaktan' ve görevi kötüye kullanmaktan suçlu bulundu.”

Af Örgütü'ün üzerinde itinayla durduğu konulardan biri de basın ve ifade özgürlüğü. Bu konuda Türkiye'de darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan gazetecilere de yer verildi. Darbe girişimi sonrası 162 gazeteci tutuklanırken, 149 medya organı da kapatıldı.

FRANSA ve İNGİLTERE ELEŞTİRİLİYOR

Basın ve ifade özgürlüğünün ihlal edilmesi kapsamında İngiltere ve Fransa'da Af Örgütü'nün hedefindeydi.

Raporda terör saldırıları ve OHAL sürecinde halkın güvenliğini sağlama gerekçesiyle basının ifade özgürlüğünün kısıtlandığına dikkat çekildi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş