DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Uludağ'da kayak pistleri koyunlara kaldı

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Uludağ'da kışın yerli ve yabancı turistlerin kayak kaydığı pistler, havalar ısınınca koyun sürülerine kald

5 Yıl Önce
2017-08-14 11:34:48
Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Uludağ'da kışın yerli ve yabancı turistlerin kayak kaydığı pistler, havalar ısınınca koyun sürülerine kaldı. Kışın zengin turistlerin kaldığı lüks otellerin önünde otlayan koyunlar görenleri şaşırtıyor.

Kışın kayak kaymak için gelen turistler binlerce lira vererek Uludağ'daki pistlerin keyfini çıkarırken, karların erimesiyle birlikte otların çıktığı pistlerde bölgedeki çevre köylerde bulunan hayvan sürüleri otluyor. Oteller bölgesindeki 2 bin rakımlı pistlerin bulunduğu alanda çıkan envai çeşit otları yiyen hayvanlar, daha lezzetli ete sahip oluyor. Ağzının tadını bilen vatandaşlar ise buralarda otlayan hayvanları normal fiyatından daha yüksek fiyata alarak kurban ediyor.

Karların erimesiyle birlikte kayak pistlerinin hayvanlara kaldığını ifade eden çobanlar, "Burada koyun otlatıyoruz. Burası oteller bölgesi. Kışın vatandaşların kayak yaptığı yerleri yazın koyunları otlatarak değerlendiriyoruz. İnsanlar kışın burada kayıyor. Pistler yazın bize kalıyor. 150'ye yakın hayvanımızı Haziran ile Eylül arasında otlatıyoruz. Aşağı alanlar kuruyunca buraları yeşil kalıyor" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş