DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin, KKTC'de

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin, KKTC'de

7 Yıl Önce
2015-06-02 15:57:37
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, KKTC'nin ulaşım ve haberleşme alanında güçlü ve güvenli bir altyapıya sahip olmasını arzu ettiklerini söyledi.

KKTC'de temaslarda bulunan Bilgin, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile makamında bir araya geldi. Görüşmeye, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve yetkililer katıldı.

Burada konuşan Bakan Bilgin, KKTC'de hayata geçirdikleri ve geçirecekleri projelerle bir yandan ilişkilerini derinleştirirken, diğer yandan KKTC'nin ulaşım ve haberleşme alanında güçlü ve güvenli bir altyapıya sahip olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Bakanlık olarak KKTC ile Türkiye arasında ulaştırma ve haberleşme alanlarında işbirliği imkan ve ihtiyaçlarını belirlemek ve hayata geçirmek amacıyla kurdukları ortak komitenin çalışmalarını yürüttüğünü ifade eden Bilgin, "Karayolları Master Planı uygulama projesi içerisinde 400 kilometrelik yeni bir yol yapımı planladık. Lefkoşa Çevre Yolu, Girne- Alsancak-Lapta bölünmüş yolu, Güzelyurt-Lefke bölünmüş yolu, İskele-Çayırova bölünmüş yolu, Balaban-Yenierenköy tek yolunun yapım çalışmalarının sürdürüyoruz" diye konuştu.

Feridun Bilgin, yasa dışı göç ve insan kaçakçılığının takibi ve önlenmesine yönelik tedbir alınması amacıyla yeni trafik yönetim sistemini en kısa sürede KKTC'de hayata geçireceklerini ve bunu Türkiye'deki sistemle entegre etmeye çalıştıklarını belirterek bölgede, seyir, can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla deniz trafiğine ilişkin otomatik tanımlanma sistemli iki baz istasyonu kurduklarını, bu yıl 5 römorkör ve deniz aracı desteği sağladıklarını açıkladı.

Sivil havacılık alanında yapacakları protokol tadilatıyla zaten çok ileri düzeyde olan sivil havacılık ilişkilerini daha da geliştireceklerine işaret eden Bilgin, bu çalışmaları heyetler arasında gözden geçireceklerini ve ihtiyaçları değerlendireceklerini söyledi.

Yorgancıoğlu da KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesinin kendileri açısından da önemli olduğunu ifade ederek Türkiye hükümetinin KKTC'de gerek kara gerek deniz ulaşımı konusunda yaptığı yatırımları önemsediklerini vurguladı.

Başbakan Yorgancıoğlu, havacılık alanındaki işbirliğinin de kendileri için önemli olduğunu, bugün imzalanacak teknik protokol sayesinde KKTC'nin havacılık alanında büyük bir gelişme sağlayacağını kaydederek protokolde emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ORHAN

Esed ne olacak,hem iran hem de israil esedin gitmesini istemiyor,bu nasıl bir çelişkidir,yoksa iran-israil sürtüşmesi bir oyun mudur?,yıllardır israil karşıtlığıyla bilinen iran neden israile bir kurşun dahi sıkmamıştır.Hergün varil bombalarıyla katledilen yaşlı ,kadın ve çocukların ahı iranı da esedi de hak ettiği yere postalayacaktır.iranın ülkesel ve mezhebi çıkarları her zaman ön plandaydı,biz bunu suriye ile görmüş olduk.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş