DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin, KKTC'de

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin, KKTC'de

7 Yıl Önce
2015-06-02 14:47:28
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Türkiye'nin KKTC ile olan ilişkilerinin herhangi bir başka ülke ile kıyaslanamayacak kadar köklü ve özel olduğunu söyledi.

KKTC'de günübirlik resmi temaslarda bulunan Bakan Feridun Bilgin, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ile makamında bir araya geldi. Görüşmede, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve bazı yetkililer katıldı.

Bakan Bilgin burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin KKTC ile olan ilişkilerinin herhangi bir başka ülke ile kıyaslanamayacak kadar köklü ve özel olduğunu kaydetti.

KKTC'nin gelişip güçlenmesi için, hayata geçirilen ve geçirilecek olan büyük çaplı projelerin, sağlam ve dinamik bir ekonomik yapıyı da güçlendireceğine dikkati çeken Bilgin, "KKTC halkının refah seviyesinin artırılması, sürdürülebilir ve rekabet edilebilir bir yapının oluşturulması, dışa bağımlılığının azalması gibi önemli konular hedefliyoruz. Bu hedefleri hayata geçirmek için iki ülkenin bakanlıkları olarak karşılıklı önemli projeler gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

KKTC ile Türkiye arasında ortak bir komite kurulduğunu ve bu komitenin toplantılarına devam ettiğini de dile getiren Bilgin, bu anlamda 2012 ve 2020 KKTC Karayolları Master Plan Uygulama Projesi, Gemi Trafik Yönetim Projesi, Kıyı Emniyetinin Sağlanmasına Yönelik İşbirliği Projesi gibi bazı projeler yürüttüklerini anımsattı.

Bakanlık olarak gerek yürürlükte olan projeler, gerekse ilgili KKTC kurum ve kuruluşlarının destek ve taleplerinde her zaman yardım ve desteğe hazır olduklarını söyleyen Bilgin, bakanlıklar olarak gerek karşılıklı bugüne kadar yaptığımız projeleri gözden geçirip gerekse geleceğe yönelik projeleri de tekrar ele alma fırsatımız olacak. Sivil havacılık alanındaki işbirliği protokolünde bir tadilat yapacağımızı umuyorum. Bundan sonraki çalışmalarımız her iki ülkenin işbirliğine ve kalkınmasına yardımcı olsun" diye konuştu.

Meclis Başkanı Sibel Siber de amaçlarının KKTC'deki yaşam kalitesini artırmak ve ekonomik gelişmeyi sağlamak olduğunu vurguladı.

KKTC ile Türkiye arasında yapılan işbirliğinin ve projelerin herkesi mutlu ettiğini belirterek, bu gibi projelerin devam etmesi ve çalışmaların başarılı olması temennisinde bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş