DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ukrayna'nın doğusundaki ateşkes ihlalleri

Ukrayna'nın doğusundaki ateşkes ihlalleri

01.06.2015 20:55:29
Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasındaki ateşkese rağmen çıkan çatışmalarda, 3 Ukrayna askerinin öldüğü, 4 askerin ise yaralandığı bildirildi.

Devlet Başkanlığı İdaresi'nin Terörle Mücadele Operasyonu meselelerinden sorumlu sözcüsü Andrey Lisenko, yaptığı açıklamada, son 24 saatte ayrılıkçıların ağır silahları da kullanarak saldırılar düzenlediğini kaydederken, bu saldırılarda 3 Ukrayna askerinin öldüğünü, 4 askerin ise yaralandığını belirtti.

Lisenko, Donetsk yakınlarındaki Mariinka kasabasında taraflar arasında silahlı çatışmaların yaşandığını kaydederken, bu saldırılarda 2 Ukrayna askerinin ayrılıkçılar tarafından esir alındığını ifade etti. Lisenko, şu anda esir alınan Ukrayna askerlerinin nerede olduğunun tespit edilmesine ve kurtarılmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Öte yandan, doğudaki ayrılıkçıların tek taraflı ilan ettiği "Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Savunma Bakanlığı yetkilisi" Eduard Basurin de, Ukrayna ordusunun Gorlovka, Golmovski ve Şirokino kasabalarına saldırılar düzenlediğini iddia ederken, bu saldırılarda sivil halk arasında da can kayıplarının olduğunu dile getirdi. Basurin, ordu birliklerinin bu saldırılarında 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 5 kişinin ise yaralandığını iddia etti.

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna hükümeti arasında 12 Şubat'ta Minsk'te imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen bazı bölgelerde çatışmalar hala sürüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş