Ukrayna-NATO Ortak Çalışma Grubu Toplantısı

Ukrayna-NATO Ortak Çalışma Grubu Toplantısı

27.05.2015 14:19:51
Ukrayna için Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonuna başka bir alternatifin olmadığını belirtildi.

Başkent Kiev'de Ukrayna'daki askeri reformların ele alındığı "Ukrayna-NATO Ortak Çalışma Grubu" toplantısı başladı.

Toplantıda konuşan Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov, Ukrayna için Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyondan başka bir alternatif yoktur" diyerek, bunun yeni gözden geçirilen Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Stratejisi'nde de yer aldığını belirtti.

Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Deniz Kurmay Albay Mustafa Aslan'ın da katıldığı, "Ukrayna-NATO Ortak Çalışma Grubu" toplantısında konuşan Turçinov, "Avrupa kıtasında Kremlin'in intikamcı emellerinin yayılmasını engellemek için Ukrayna'nın en iyi evlatlarını (kayıp) verdiğini" söyleyerek, bunun Ukrayna'nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik değerlerine bağlılığının bir kez daha teyidi olduğuna dikkat çekti.

Turçinov, Avrupa'da kolektif güvenlik sisteminin yeniden sağlanmasının NATO'nun aktif katılımı olmadan mümkün olamayacağını belirterek Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığının devam ettiği koşullarda NATO ile işbirliğinin ayrı bir önem taşıdığına vurgu yaptı.

Turçinov son olarak Ukrayna'ya gösterdiği yardım, ülkenin bağımsızlığını ve halkın kendi ülkesini savunmaya yönelik mücadelesini desteklemesinden dolayı NATO ülkelerine ayrıca teşekkür etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksey Makeyev de, şu anda ülkesinin NATO'ya üye olmak için hazır olmadığını kaydederek, "Ukrayna'nın güvenlik politikası, gelecekte NATO'ya üye olabilmek için gereken kriterlere ulaşmayı amaçlıyor. Şu anda üyeliği talep etmeden önce buna hazırlanmak gerekir" dedi.

Toplantıya katılanlar arasında bulunan NATO Genel Sekreterinin siyasi ilişkiler ve güvenlik politikalarından sorumlu yardımcısı Thrasyvoulos Stamatopulos da, NATO üyesi ülkeler, örgütün desteğinin yanı sıra Ukrayna'yı ikili ilişkiler çerçevesinde de desteklemeye davet ederek, NATO'nun, Ukrayna ordusunun modernizasyon ve reform çabalarında yardım sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muzaffer

Aslan yurekli! Richard in lanetli torunlari ile selahaddinin torunlariyiz diyenler kol kola girmisler...arzi mevudu kurma derdindeler.