Ukrayna'da yerel seçim ekim ayında

Ukrayna parlamentosunun, ülkede 25 Ekim'de yerel seçimlerin yapılmasını öngören yasayı kabul ettiği bildirildi...

15.07.2015 01:16:32

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Ukrayna parlamentosunun salı günkü oturumunda, Yerel Seçimler Yasası kabul edildi. 257 milletvekilinin desteklediği yasaya göre, ülke genelinde 25 Ekim'de yerel seçimlerin yapılması öngörülürken; Kırım Özerk Cumhuriyeti, özel statüye sahip Sivastopol kenti ile ayrılıkçıların kontrolündeki doğu bölgelerinde seçim yapılmayacak.

Yasaya göre, 25 Ekim'de ülke genelinde yapılması öngörülen yerel seçimler, "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırgan girişimi ve geçici işgali altında bulunması ve AGİT seçim standartlarının sağlanmasının imkânsız olmasından dolayı" Kırım Özerk Cumhuriyeti, özel statüye sahip Sivastopol kenti ve Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunan doğu bölgelerinde yapılmayacak.

Söz konusu yasa ile ülke genelindeki şehir, kent, ilçe ve yerleşim alanlarında yapılacak yerel seçimlerin hususlarını belirlerken, ayrıca siyasi partilerin yerel seçimlerdeki aday listesinin en az yüzde 30'unun kadınlardan oluşturulması da karara bağlandı. Parlamentoda kabul edilen yasada, 90 binin üzerinde nüfusu olan kentlerde, adaylardan herhangi birinin oyların yüzde 50'sinden fazlasını alamaması durumunda, ikinci tur seçimlerin yapılmasını öngörüyor.

Yasa, siyasi partilerin kuruluş tarihlerine bakılmaksızın seçimlere katılmasına imkân tanıyor. Ayrıca yasa ile ülkede daha önce alınan eski Sovyet, komünist ve Nazi rejimlerin sembolleri ve propagandasını yasaklayan yasa gereği, bu tür sembolleri kullanan siyasi partilerin bu seçimlere katılmasına da engel getirildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kürd

Yavuza, bir kurt ve ülkücü olarak hukumetten razi olabilirsin ama bir Kürt olarak hem bu dunyada hem ahirette sizden davaciyim.Yerle bir edilen Kürt sehirleri icin davaciyim, zorla evlerinden surulen aileler icin davaciyim ve katledilen masum cocuklar siviller ve kadinlar icin davaciyim.Bununla birlikte dinci gecinip Kürtlerin anadil,hak hukuk kultur kimlik inkarinda israr edenlerden de davaciyim. Allah sahidimdir davaciyim bu zulmu yapanlardan.