DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ukrayna bağımsızlığını kutluyor

Ukrayna'da bağımsızlığın 24. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

7 Yıl Önce
2015-08-24 16:46:47

AA'nın haberine göre, Bağımsızlık Meydanı'ndaki etkinliğe Devlet Başkanı Petro Poroşenko, hükümet temsilcileri, siyasiler, kuvvet komutanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Poroşenko, törende yaptığı konuşmada Ukraynalıların özgür olarak doğduğunu ve bağımsızlık için sonuna kadar mücadele edeceğini belirtti.

Bu yıl sonuna kadar Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması'nın ekonomik kısmının imzalanacağını bildiren Poroşenko, Rusya'nın, Ukrayna'nın AB'ye girişini engellemeye yönelik çabalarının boşa çıktığını söyledi.

Rusya'nın saldırılarının Ukraynalıları birbirine kenetlediğini vurgulayan Poroşenko, ayrılıkçılara karşı yapılan operasyonlarda 2 bin 100 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 200 askerin ise yaralandığını bildirdi. Operasyonlarda 22 askerin Ukrayna Kahramı adını kazandığını, 9 bin askere ise çeşitli ödüllerin verildiğini hatırlatan Poroşenko, Ukrayna için hayatını kaybeden askerleri hiçbir zaman unutmayacaklarını vurguladı.

Ulusal marşın okunması ve Donbas bölgesindeki savaşta hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmasından sonra Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sınır Muhafızları, komando birlikleri, "Aydar" taburu, Sagaydaçnıy Kara Kuvvetleri Akademisi öğrencilerinden oluşan ordu mensuplarının geçit töreni başladı.

Orduya ait zırhlı ve ağır araçlar, ülkenin güneydoğusundaki çatışmalarda kullanıldığı için bu yılki törenlerde yer almadı. Geçit törenine katılan askerler de özel tören üniforması yerine savaş üniforması giydi.

24 Ağustos 1991'de Sovyetler Birliği'ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Yüksek Konseyi (parlamentosu), ülkenin bağımsızlığını ilan etmiş ve 1 Aralık 1991'de düzenlenen referanduma katılanların yüzde 90'ı, bağımsızlık yönünde oy kullanmıştı.

Kırım yarımadasının tek taraflı kararla Rusya'ya bağlanmasını engellemeyen Ukrayna şimdi Rus yanlısı ayrılıkçıların doğu bölgesinde başlattığı isyanla mücadele ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş