Uhuru Kenyatta

Uhuru Kenyatta

Kenyalı siyasetçi Uhuru Kenyatta. Uhuru Kenyatta kimdir? İşte Uhuru Kenyatta'nın biyografisi

2017-11-28 13:15:28

Uhuru Muigai Kenyatta 1964-1978 yıllarında görevde bulunmuş Kenya'nın ilk devlet başkanı Jomo Kenyatta'nın oğlu olarak 26 Ekim 1961 tarihinde  Kenya'nın başkenti Nairobi'de dünyaya geldi.

İlk öğrenimini St. Mary's School'da tamamladıktan sonra ABD'de Amherst College' de Politika Bilimi ve Ekonomi alanından mezun oldu.

1997'de babasının bir zamanlar liderlik ettiği uzun zamandır devam eden iktidar partisi olan Kenya Afrika Ulusal Birliği (KANU) Nairobi şubesinin başkanlığına seçildi. O yılın ilerleyen saatlerinde meclis koltuğu için itiraz etti. Ancak seçimi kaybetti. Yenilgisine rağmen, KANU lideri ve ardından Kenya Cumhurbaşkanı Daniel Arap Moi, onu kamu hizmetinde daha büyük rol oynaması için hazırladı Moi,1999 yılında Kenyatta'yı Kenya Turist Kurulunun başkanlığına atadı.

2001'de Parlamentoya Aday oldu. Cumhurbaşkanı Daniel arap Moi'nin altında Yerel Yönetimler Bakanı oldu ve siyasi acemiliğine rağmen, halef olarak Başkan Moi tarafından tercih edildi; Kenyatta Aralık 2002 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde KANU'nun adayı olarak yarıştı ama büyük bir farkla muhalefet adayı Mwai Kibaki'ye kaybetti ve  bazı KANU üyeleri, seçimlerde Kenyatta'yı yenen muhalefet lideri Mwai Kibaki'yi desteklemek için uygun bir şekilde  partiden ayrılınca, Moi'nin planları istediği gibi gitmedi.

Kibaki başlangıçta Kenyatta'yı Ocak 2008'de Yerel Yönetim Bakanı yapmış, ancak daha sonra bir koalisyon hükümeti kurulduğunda Başbakan Vekili ve Ticaret Bakanı olarak Uhuru atanmıştı. Ertesi yıl, 2 Ocak 2001 tarihinde Meclis'te Muhalefet Lideri oldu.

2005 yılında KANU başkanlığına seçildi. Kenya'nın Aralık 2007'deki bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmaya karar vermesine rağmen, seçimden birkaç ay önce adaylığını geri çekti ve bunun yerine Raila Odinga'ya karşı yeniden seçilmek üzere başkanlığa aday oldu. 

2007 seçimlerinin sonunda  Kibaki'nin Odinga'nın oylarını geçmesİ birçok Odinga destekçisi tarafından reddedildi ve birkaç hafta boyunca etnik gruplar tarafından ülkede çatışmalar yaşandı.

Koalisyon hükümetinin parçası olarak Ocak 2008'de Kibaki tarafından Yerel Yönetimler Bakanı seçildi. Nisan 2008'de Başbakan Yardımcısı ve Ticaret Bakanı oldu.

Başbakan Yardımcısı olarak görev yaparken, akabinde, 2009'dan 2012 yılına kadar Maliye Bakanı olarak görev yaptı. 2007 seçimlerinde ki şiddetli çatışmalar sonrasında insanlığa karşı suç işlemekten dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICC) Sanık oldu ve Ocak 2012 tarihinde Maliye Bakanlığından istifa etti. 2013 seçimleri oylamasında tek turda bir çoğunluğa sahip olan Raila Odinga'yı yenerek, Mart 2013 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kenya Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Uhuru Kenyatta, 26 Ekim'de gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde oyların yüzde 98.26'sını alarak yeniden devlet başkanı seçildi.