Uganda ordusu, 189 Eş-Şebab üyesinin öldürüldüğünü duyurdu

Uganda ordusu, Afrika Birliği Barış Gücü bünyesinde görevli askerlerinin El-Kaide bağlantılı Eş-Şebab örgütünün Somali'deki kamplarına operasyon düzenlediğini, operasyonda 189 Eş-Şebab üyesinin öldürüldüğünü duyurdu

23.01.2021 21:33:00

Uganda güçleri, merkezi hükümeti desteklemek ve Eş-Şebab Hareketi'nin faaliyetlerini etkisizleştirmek için kurulan Afrika Birliği'ne bağlı Somali'deki barışı koruma misyonunda görev alıyor.

Reuters'in aktardığına göre Uganda Silahlı Kuvvetleri tarafından Cuma günü yapılan açıklamada Somali'nin başkenti Mogadişu'nun 100 km güneybatısında bulunan üç köydeki Eş-Şebab örgütü kamplarına baskın düzenlendiği duyuruldu.

Uganda ordusu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“El Kaide bağlantılı Eş-Şebab Hareketi'nin 189 üyesi öldürüldü. Terörist saldırılarda kullanılan bir dizi askeri mühimmat ve teçhizat imha edildi.”

Eş-Şebab tarafının ise saldırıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadığı belirtildi.

Somali'deki hükümeti devirmeyi amaçlayan hareket, 2011 yılından bu yana Somali'nin güney ve orta bölgelerinin çoğunu kontrolü altına almıştı. Afrika Birliği güçleri Eş-Şebab Hareketi'ni başkent Mogadişu'dan çıkarmış olmasına rağmen örgütün saldırıları devam ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)