SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Ücretsiz izne çıkarılanlar kıdem tazminatı talep edebilir mi?

Ücretsiz izne çıkarılanlar kıdem tazminatı talep edebilir mi? Koronavirüs salgını nedeniyle bazı iş yerleri çalışanlarını ücretsiz izne çıkartma kararı aldı. Kendilerinin onayı olmadan ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar da ücretsiz izne çıkarılanlar tazminat talep edebilir mi sorusunu araştırmaya başladı. Peki ücretsiz izin için çalışanın onayı gerekir mi? Hukukçulara göre ücretsiz izne çıkartılan çalışanın onayı gerekiyor. Çalışan onayı olmadan ücretsiz izne çıkarılırsa tazminat talep edebilir.

Ücretsiz izne çıkarılanlar kıdem tazminatı talep edebilir mi?
9.4.2020 13:40:12

Ücretsiz izne çıkarılanlar tazminat talep edebilir mi? Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce kişi işini kaybetme korkusu yaşıyor. Zor durumda olan bazı işyerleri de çalışanlarını ücretsiz izne çıkarma yoluna gidiyor. Peki ücretsiz izne çıkarılanlar tazminat talep edebilir mi? Çalışanın onayı ücretsiz izin için gerekir mi?

Ücretsiz izne çıkarılanlar kıdem tazminatı talep edebilir mi? Koronavirüs salgını nedeniyle bazı iş yerleri çalışanlarını ücretsiz izne çıkartma kararı aldı. Kendilerinin onayı olmadan ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar da ücretsiz izne çıkarılanlar tazminat talep edebilir mi sorusunu araştırmaya başladı. Peki ücretsiz izin için çalışanın onayı gerekir mi? Hukukçulara göre ücretsiz izne çıkartılan çalışanın onayı gerekiyor. Çalışan onayı olmadan ücretsiz izne çıkarılırsa tazminat talep edebilir. Onayım olmadan ücretsiz izne çıkartıldım tazminat talep edebilir miyim?

İşçinin onayı yoksa haksız fesih olarak yorumlanır

İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yeliz Bozkurt Gümrükçüoğlu, "İşçinin onayının alınmaksızın ücretsiz izin uygulamasına gidilmesi yargı kararlarında haksız fesih olarak değerlendirilmektedir." ifadelerini kullandı.

Yaptığı yazılı acıklamada Gümrükçüoğlu, koronavirüs (Kovid-19) sürecinin işgücü piyasalarını etkilememesi için tavsiyelerde bulundu. Gümrükçüoğlu, bu sürecin işçi ve işverenler açısından çeşitli hukuki sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Onayı olmadan ücretsiz izne çıkarılan çalışan kıdem tazminatı talep edebilir mi?

İş hukukunda feshin son çare olması gerektiğinin temel ilke olarak kabul edildiğini belirten Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti: "Öncelikle iş ilişkisinin devamını sağlayabilecek önlemlere başvurulması esastır. Bu kapsamda; kısa çalışma, telafi çalışması, ücretli yıllık izin, çalışma koşullarında değişiklik yapılarak esnek çalışma modellerine geçilmesi ve ücretsiz izin akla ilk gelen yöntemlerdir. Ancak bunlar içerisinde de kanaatimce son başvurulması gereken ücretsiz izin uygulaması veya zorlayıcı sebeple iş sözleşmesinin kendiliğinden askıya alınması halidir. Zira bu iki halde de ücreti ile geçimini sağlayan işçi bakımından ciddi bir ekonomik güçlükle karşılaşılacaktır."

Ücretsiz izin için onay gerekir mi?

Gümrükçüoğlu, ücretsiz izin uygulamasının işverenlerce tek taralı olarak alınabilecek bir karar olmadığını belirtti. Uygulamanın çalışan rızası alınmadan hayata geçirilemeyeceğini kaydeden Gümrükçüoğlu, belirtilen usullere uymayan veya makul süreyi aşan ücretsiz izin uygulamalarının işçiye haklı fesih imkanı verebileceğini kaydetti.

Ücretsiz izne çıkarılanlar tazminat talep edebilir mi?

Çalışanların bu durumda ihbar, kıdem tazminatı ve iş güvencesi varsa işe iade talebinde bulunabileceklerini belirten Gümrükçüoğlu, yapılan testlerde pozitif olduğu tespit edilen, karantinaya alınan çalışanların veya tanı aşamasında olanların; yetkili kuruluş tarafından verilen istirahat raporu ile geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabileceklerini ifade etti.

Gümrükçüoğlu, bu durumda işverenlerin aksi kararlaştırılmış olmadıkça ücret ödeme ve SGK prim günü bildirme yükümlülüğü bulunmadığını kaydetti.

Gümrükçüoğlu, "Buna karşılık temas nedeniyle risk taşıyan, hastalık belirtisi göstermediği için istirahat raporu verilmeksizin karantina altına alınan kimseler geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanamayacaklardır. Bu kimseler açısından işveren koşullara göre ücretli izinli sayma, hak kazanılmış yıllık izinleri varsa izne çıkarma, telafi çalışması, evden çalışmaya geçme veya ücretsiz izin vb. uygulamalara başvurabilir." ifadelerini kullandı.

İşten çıkarma 3 ay ysaklanıyor

İşveren örgütlerinin görüşüne sunulduğu belirtilen ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Taslağı'na göre “Geçici İstihdam Güvencesi” maddesi ile İş Kanunu kapsamında olsun olmasın her türlü iş sözleşmesi, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay süreyle feshedilemeyecek. Bunun istisnası, işçinin yaşantısından kaynaklanan sağlık gerekçesi, ahlak kurallarına uymamak, tutuklanma vb. haklı fesih nedenleri olacak. Fesih yasağı Cumhurbaşkanı kararıyla 6 aya kadar uzatılabilecek. Fesih yasağı sırasında, işveren işçiyi ücretsiz izne ayırabilecek.

Ücretsiz izne çıkarılanlara ne kadar aylık ücret maaş verilecek?

Ücretsiz izne ayrılan işçilere ve 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarılmış olup, kanuna göre işsizlik ödeneğinden istifade edemeyen işçilere, fesih yasağı süresince İşsizlik Fonu'ndan her gün için 39.24 lira nakdi ücret desteği verilecek. Ücret desteği de 6 aya uzatılabilecek. 62 maddeden oluşan taslaktaki diğer düzenlemeler şöyle:

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR