DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Uçan kuş bile olsa gereken yapılır'

Başbakan Davutoğlu, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesi hususunda değerlendirmelerde bulundu.

6 Yıl Önce
2015-10-05 13:50:47

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Habertürk kanalında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Davutoğlu, Rusya uçağının hava sahasını ihlali konusuna ilişkin yaptığı açıklamada "Rusya'ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduk. Türk sınırlarına bir daha müdahalelerde bulunulmaması gerektiği söylendi. Bize sehven gerçekleştiğini bildirdiler" dedi.

Başbakan Davutoğlu, YSK'nın 1 Kasım seçimlerinde sandık taşınmasına verdiği ret kararına ilişkin ise, "Çıkan karara saygılıyız ama bu doğru olduğu anlamına gelmez" dedi. 

RUS UÇAĞININ HAVA SAHASI İHLALİ

Şunu ifade edeyim net olarak, Türkiye'nin angajman kuralları ister Suriye ister Rusya ister başka bir ülke uçakları için olsun, geçerlidir. Türk Silahlı Kuvvetleri, net olarak talimatlandırılmıştır. Uçan kuş bile olsa, kim Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını ihlal ederse, gereken müdahalede bulunulur.

Rusya'ya gerekli diplomatik girişimlerde bulunduk. Türk sınırlarına bir daha müdahalelerde bulunulmaması gerektiği söylendi. Türkiye sınırlarına saygılı olduklarını, sehven olduklarını ifade ettik. Türkiye'nin anjagman kuralları geçerlidir. TSK talimatlandırılmıştır. Suriye'de Türkiye'nin sınırı ihlali dışında Rus uçaklarının Suriye içinde masum halkın toplandığı yerleri bombaladığı iddialar var. Suriye Rusya'nın değil ama Türkiye'nin komşusu. Türkiye'nin sınırları ihlalini dost düşman kimseye tavsiye etmeyiz. Türkiye ile ilişkileri olan Rusya dikkat eder, bize bildikleri budur. Samsun mitinginden sonra Güvenlik Toplantısı yapacağız.

Suriye krizi dün başlamış değil. 4 yıldır biz BM Güvenlik Konseyi üyesini harekete geçirmeye çalıştık. Türkiye her şeyi denedi. 4 yıl sonra herkesin muhasebede bulunması lazım.

IŞİD'e karşı müdahale ise hep berber verelim. Ama halka karşı rejimin yanında durmak ihlal yapılan yerler sınır bölgeleri IŞİD, DEAŞ yok ılımlı muhalefet var. DEAŞ'ın bulunduğu bölgede operasyonlar yapılmıyor. Bu konuda Rusya ile kanallarımız açık. Gerekenleri konuşuyoruz. Umarım yanlış tutumlardan vazgeçerler.

Seçime gitme kararı alındığında milletvekillerini bakan olmaya davet ettiğimde CHP ve MHP kendi milletvekillerine baskı yaptı. İki partinin bu sorumluluğu üstlenmemsinin izah edilmesi mümkün değil. Sayın Türkeş dışında mahalle baskısına dayanan çıkmadı. CHP ve MHP bu sorumluluğu almaktan kaçındılar.  Kılıçdaroğlu ve Bahçeli konjektürel hesaplarla kaçtılar. Bizde kaçsaydık ülkenin hali ne olurdu?

YSK'DAN SANDIK TAŞIMA KARARINA RET

YSK'ya anayasanın verdiği yetki. Çıkan karara saygılıyız. Ama saygılı olmak kararın doğru olduğu anlamına gelmez. Bu şartlarda böyle talep geldiyse ki geldi YSK'nın bunu göz önüne alması gerekirdi. 

Bizim doğru olmadığımız karardır. Kritik dönemde bir yetki aşınması söz konusudur. Doğru olmadığına inandığımız karardır.

Hükümet olarak Türkiye'nin her yerinde tedbir alırız. Karar böyle olmasa idi halkın sisteme güvene artardı. Daha rahat sandığa giderdi.   

VAATLERE KAYNAK TARTIŞMASI

Biz ne dersek halk bu gerçekleşebilirdir der. Biz bir şey söyledik mi hesap, kitap yapıp söyleriz. Kaynak tartışması açabilirler. Biz verdiğimiz sözü yaparız, kaynağını da buluruz. Hesaplara göre taahhütlerimizin maliyeti 19 milyar TL civarında GSMH'mızın yüzde 1'i nispetinde. CHP ve MHP'nin 150 milyar TL civarında.

7 Haziran'da bu vaatlerin bir kısmı vardı. Şimdi 1000 lira olan emekli maaşlarında alınan bin 200 lira katkı emeklilerimize uygulanmaya başladı. 1100 liranın altında olan emeklilerimize 2400 lira veriyoruz. 1000 liranın altında maaş alan  emeklimiz pek kalmıyor. İşini kurmak isteyen genç sermaye eksikliği çekmeyecek. 1 yıl içinde ilan ettiğimiz yeni projelerin çoğunda bunların özleri var: beyannameye yerleştirdik. Şimdi imkanlarımızı ve gelirlerimizi değerlendirerek bu anlamda halkın taleplerini göz önüne alan tutum sergiledik.

ALEVİLERE AYRI BAŞLIK AÇILDI

Anadolu İslami geleneğine bir kurumsallaşma imkanı olmalı. Alevi geleneği Sunni geleneğinin karşıtı değildir. Alevi geleneğinin kurumsal özelliğinin korunması lazım. Cemevlerinin hukuki statüye kavuşmayı için kanunlara değişiklik yapacağız. Alevi vatandaşlarımızın sorunlarını tek tek çözeceğiz.  

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Tuğba Ok

Değerli Mualla Kapusuz . Makaleniz islâmi , sosyal ,siyasi, içtimai manada gayet bilinclendirici mesajlar içermekte. Türkiyede yaşayan bir Türk-İslâm vatandaşı olarak Avrupa'da ki bu yaptirimdan, örgütlerin tehlikeli faaliyetleri ve belirttiğiniz diğer gelişmelerden bî haber olduğumuzu anlamış oldum. Yazılarınızın devamlılığını diliyor . Ülkem vatandaslarim ve müslümanlar adına teşekkür ediyorum.

oflu

gerekeni yapsaydınız.laf olsun diye konuşmayın

hasan

Kimse sabrımızı test etmesin haa!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş