DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

13.07.2015 12:36:23
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı eti ve ürünleri ihracatının yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,6 gerilediğini belirterek, "İhracat kanallarının sonuna kadar zorlanması gerekiyor. Mevcut pazarlar elde tutulmalı, acilen yeni pazarlar bulunmalı, tüketim, üretim ve ihracat desteklenmeli" ifadelerini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde kanatlı eti ve ürünleri ihracatında yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İhracatın geçen yılın ilk 5 ayına göre yüzde 19,6 azalarak 216 milyon dolar seviyelerine gerilediğini kaydeden Bayraktar, aynı dönemde yumurta ihracatının yüzde 12,2 azalışla 136,3 milyon dolara, süt ve süt ürünleri ihracatının da yüzde 33,5 düşüşle 111,7 milyon dolara düştüğünü bildirdi.

Söz konusu ürün grupları ihracatında geçen Mayıs ayında da yıllık bazda ciddi düşüşler yaşandığının altını çizen Bayraktar, ihracattaki düşüşün üretime de yansıdığını belirtti.

Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Suriye, Irak başta olmak üzere Türkiye'nin çevresindeki hemen hemen bütün ülkelerde ekonomik ve siyasi istikrarsızlığın ayyuka çıktığını ve bunun ihracatı zorlaştırdığını kaydeden Bayraktar, "İhracat kanallarının sonuna kadar zorlanması gerekiyor. Mevcut pazarlar elde tutulmalı, acilen yeni pazarlar bulunmalı, tüketim, üretim ve ihracat desteklenmeli" görüşünü savundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alia

Türkiyenen terörü bitirmesinden korkuyorlar...Barış görüşmesi diye bir şey yok...Kiminle hangi barışı görüşeceksin...Bunların istediği Türkiyeyi bölerek güçsüzleştirmek..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş