DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

TZD Genel Başkanı Yetkin:

TZD Genel Başkanı Yetkin:

11.07.2015 14:52:25
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, süt fiyatlarındaki çözümsüzlük nedeniyle üreticilerin, ineklerini kesime gönderdiğine dikkati çekerek, "Süt üretiminde kullanılan inekler, damızlık nitelikte hayvanlardır. Bunların etlik sığır gibi kullanılması, gelecekte hayvancılığımız açısından kolay telafi edilemeyecek bir kayıptır" dedi.

Yetkin, TZD'de düzenlediği basın toplantısında, süt fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlendiğini söyledi. Geçen yılın haziran ayında çiğ süt litre fiyatının 1 lira 15 kuruş olduğunu hatırlatan Yetkin, fiyatın üretici ve sanayici tarafından makul karşılandığını ancak 6 aylık sürelerde gözden geçirilmesi gerektiği halde fiyatın değişmediğini ifade etti.

Ulusal Süt Konseyi'nin işlevini büyük ölçüde kaybettiğini savunan Yetkin, "Şu anda, sanayici piyasada gereğinden fazla süt olduğunu öne sürerek, fiyatları aşağı çekmeye çalışırken, üretici artan yem fiyatları ve süt tüketimindeki azalma nedeniyle ortaya çıkan duruma bir şekilde müdahale edilerek ekonomik sıkıntılarına bir çare bulunmasını istiyor" diye konuştu.

Yetkin, fiyatlardaki çözümsüzlük nedeniyle süt üreterek yeterince kazanamayan üreticilerin, ineklerini kesime gönderildiğine dikkati çekti. Son aylarda bu şekilde yaklaşık 150 bin ineğin kesime gönderildiğini kaydeden Yetkin, "Süt üretiminde kullanılan inekler, damızlık nitelikte hayvanlardır. Bunların etlik sığır gibi kullanılması, gelecekte hayvancılığımız açısından kolay telafi edilemeyecek bir kayıptır. Dahası, bugün kesilen süt inekleri nedeniyle belli sınırlar içinde tutulabilen et fiyatları yarın bu akış kesildiğinde daha hızlı yükselecek, bu da spekülatif hareketleri tetikleyecektir. Bu durumda hayvancılık yapan tüm üreticilerin kabusu olan hayvan ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi, yani serbest ithalat yeniden gündeme gelecektir" ifadelerini kullandı.

- "Devletin müdahalesi şart"

Sorunun çözümü için devletin müdahalesinin şart olduğunu vurgulayan Yetkin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konuda bazı destekleme araçları geliştirdiğini ancak, önlemlerin sanayici açısından olumlu sonuçlar doğursa da üreticiyi kurtarmakta yetersiz kaldığını belirtti. Üreticinin devletin desteğine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Yetkin, şöyle konuştu:

"Bunun için yalnız sütte değil tüm tarım ürünlerinde, üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki farkı azaltmayı amaçlayan Tarım Ürünleri Piyasası Düzenleme Kurumu kurulması zorunluluk halini aldı. Bunun yanı sıra Et ve Süt Kurumunun devreye girmesi büyük önem taşımaktadır. Kurum, geçmişte SEK'in üstlendiği görevleri üstlenmeli. Et ve Süt Kurumu eliyle süt üretiminin önemli olduğu bölgelerde süt tozu fabrikaları kurulmalı. Alınabilecek bir diğer önlem de süt tüketimini artırmak ve çocuklarımızın düzgün beslenmelerini sağlamak amacıyla başlatılan ancak geçen yıl tasarruf gerekçesiyle kaldırılan okul sütü uygulamasının yeniden başlatılmasıdır."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakan

övündüğümüz cumhuriyet döneminde inancı olan ve olmayan güruhun nasıl mankurtlaştığı ve aidiyetsizliğe yelken açtığı emperyalizmin paryalığını tetikciliğini yaptığının en somut örneği bizim ülkemizde görüldü,bu durum dünyadaki gelmiş geçmiş hiç bir ideolojiyi kapsamaz,düşünün para babalarının ortak olduğu bir gazete kendi ülkesi için katliam ülkesi diye manşet atıyor böyle bir çarpık zihniyet olabilirmi bunu hangi ideolojiye sığdıracaksınız,

Görüş Bildir Bizimle Paylaş