DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Tuzla'daki Ermeni Çocuk Kampı'nın durumu

Tuzla'daki Ermeni Çocuk Kampı'nın durumu

7 Yıl Önce
2015-06-04 15:57:42
Kamp Armen Dayanışması adına Uraz Kaspar, Tuzla'daki Ermeni Çocuk Kampı'nın bulunduğu arazinin, bugüne kadar Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na iade edilmediğini belirterek, "Mücadelemiz ilk günkü kararlılığı ile devam ediyor" dedi.

Kaspar, Ermeni Kültür ve Dayanışma Derneği'nde düzenlenen basın toplantısında, kampın bulunduğu arazinin Fatih Ulusoy tarafından, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na bağışlanacağının duyurulmasının ardından herhangi bir gelişme olmadığını söyledi.

Kampın iadesi için başlatılan girişimlerin 30 gündür devam ettiğini anımsatan Kaspar, "Yıkımın ilk gününden itibaren kampın bahçesinde başlattığımız direnişimiz devam ediyor. Bu süreçte çocuk sesleri bahçemizden hiç eksik olmadı. Bir çocuk kampı, yeniden çocuklarla buluştu ve buluştukça hayat buldu. Mücadelemiz ilk günkü kararlılığı ile devam ediyor" diye konuştu.

Uraz Kaspar, kampın iadesinin siyasi bir malzeme olarak kullanılmak istendiğini savunarak, şu görüşleri dile getirdi:

"Halihazırda kazanılan bir zafer veya iade yok. Kamuoyunda, 'Kamp Armen iade edildi' yönünde dolaşan bilgiler yanlış ve yalandır. İade yapıldığı söylentilerinin ardından çıkan haberler de tamamen asılsızdır. Bugüne kadar kampın iadesi yapılmamıştır. Bu süreç siyasi bir malzeme olarak kullanılmak istenmiştir. AK Parti milletvekili adayı Markar Esayan'ın defaatle yaptığı 'Kamp iade edildi' açıklamalarının tümünü yalanlıyoruz. 30 günlük süreçte dostlarımızı bir kez daha görme fırsatı bulduk. Kamp Armen, Hrant'ın, Rakel'in ve burada yetişmiş bin 500 çocuğun emanetidir. Var gücümüzle koruyoruz. Sonuna kadar bu mücadelemiz devam edecektir."

İnsan Hakları Derneği adına konuşan Meral Çıldır ise Armen Kampı'nın iadesi için desteklerinin devam edeceğini, konuyu Avrupa Konseyi'ne taşıyacaklarını dile getirdi.

Bu arada Kaspar'ın açıklamasını Nor Zartonk'tan Sayat Tekir de Ermenice yaptı.

- Mülk sahibi Ulusoy: "Bağış işlemleri için dilekçemizi vakfa verdik"

Kampın bulunduğu arazinin sahibi Fatih Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iadenin henüz yapılmadığını ancak sürecin başladığını söyledi.

Ulusoy, bağışla ilgili işlemlerin başlaması için Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na dilekçesini verdiğini ifade ederek, "Önümüzdeki haftalarda da işlemi yapacağız. Tapu devri işlemler bittikten sonra olacak. Resmi işlemler var. Ben de yurtdışındaydım. Yine gideceğim. İş yoğunluğu ve resmi işlemlerden dolayı süreç uzadı" dedi.

Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan ise teknik sürecin devam ettiğini ve tapu işlemlerinin ardından iadenin yapılacağını bildirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ve mülk sahibi Ulusoy'un konunun çözümü için çalıştıklarını ifade eden Alcan, "Sayın Ulusoy buranın yetimhane olduğunu evrakları inceledikten sonra öğrendi. Ulusoy, iade için gerekli adımları atarak süreci başlattı. Süreç bir hafta içerisinde bitecek bir iş değil. Gerekli adımlar atıldı, birtakım teknik işlerin tamamlanması gerekiyor. Devri için sürecin tamamlanmasını bekliyoruz. Fatih Ulusoy'un da bu konuda iradesi tamdır" bilgisini verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kemal pamuk

niye yorumlarımı yayınlamadın öditör efendi. çok mu ağır geldi yazdıklarım. sizde en az MHP denilen örgüt kadar kafatasçı kürt milliyetçisisiniz. ama evvel Allah biz Hakk a inanmış kürtler size bu zevki tattırmayacağız. yaptıklarınızın hesabını gün gelecek tek tek ümmetin önünde vereceksiniz. birde utanmadan yorum yazısınınyan tarafında fetva meclisi kurmuşsunuz, ana başlıkta islam başlığı koymuşsunuz. söyleyin bakalım kime çalışıyorsunuz. altta okadar bu konu ile ilgili yorum yapılmasına rağmen hala ısrar ediyorsanız......

Görüş Bildir Bizimle Paylaş