Tuzhurmatu'da şiddet yeniden alevlendi: 2 ölü

Irak'taki Türkmen kenti Tuzhurmatu'da şiddet yeniden alevlendi. Çarşamba günü silahlı saldırı ve kundaklama olaylarında 2 Türkmen hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

28.05.2015 12:08:23

Ajansların haberine göre; Tuzhurmatu emniyetinden İsa Beyatlı'nın yaptığı açıklamaya göre en az 3 kişiden oluşan silahlı bir grup ilçenin Mustafa Ağa mahallesinde bulunan bir marketi basarak içerideki 2 kişiye  ateş etti. Saldırıda 35 yaşındaki market sahibi Nemir Mehdi adlı Türkmen vatandaşı hayatını kaybetti, 15 yaşındaki yeğeni Ali Muhammed Mehdi ayağından yaralandı.

İlçenin Askeri semtinde ise Hasan Muhammed Carullah adlı eski bir polis kimliği belirsiz kişiler tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Tuzhurmatu ilçesinde Çarşamba gecesi de sanayi bölgesinde Türkmenlere ait 3 dükkan kundaklandı.

Araba tamirciliği yapan Türkmen vatandaşların dükkanları Çarşamba akşam saatlerinde ateşe verildi. Kundaklama sonucu ilçenin sanayi bölgesindeki dükkanlar büyük zarar gördü. Aynı bölgede benzeri olaylar daha öncede yaşanmıştı, ama bir türlü tedbir alınmadı. Tuzhurmatu'da 2003 yılından beri düzenlenen şiddet olaylarında en az 2000 sivil Türkmen hayatını kaybetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Osman Türk

Valla bizim bildiğimiz, oruç tutan iftar yapar...