DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Tutuklu 8 Türk vatandaşı beraat etti

Mısır'ın Port Said Limanı'nda bir yıl önce tutuklanan 8 Türk vatandaşı beraat etti.

7 Yıl Önce
2015-10-26 00:13:58

Mısır'daki Port Said Ceza Mahkemesi, bir yatta "bildirilmemiş fişek" bulunduğu gerekçesiyle bir yıl önce tutuklanan 8 Türk vatandaşına beraat kararı verdi.

Türkiye'nin başkent Kahire'deki Maslahatgüzarı Elçi Müsteşar Ali Rıza Güney berat kararını doğruladı.

Türk vatandaşlarının, seyahat belgelerinin geçerlilik süresi dolduğu için sınır dışı edileceğini belirten Güney beraat kararına ilişkin şunları söyledi:

"Dün yapılan son celsede Ekim 2014'ten bu yana Port Said Hapishanesi'nde tutuklu bulunan 8 vatandaşımız hakkında tahliye kararı çıktı. Seyahat belgelerinin geçerlilik süresi dolmuş durumda olduğu için sınır dışı edilecekler. Tutuklanma gerekçeleri, Türkiye'den sipariş edilen ve Avustralya'ya gitmek üzere yola çıkan yatta, Mısır'da geçici olarak bulunması esnasında deklare edilmemiş fişek bulundurma suçlamasıydı. Bu dava, Şubat 2015'te beraat ile sonuçlandı."

Fişek davasının sonuçlanmasından bir ay önce de 8 vatandaş hakkında yatta tüfek bulundurma suçlamasıyla bir dava daha açıldığını hatırlatan Güney, söz konusu iki davayı da yakından takip ettiklerini ve davaya müdahil olduklarını dile getirdi. Güney, "Mısır kurumlarıyla da temaslarımızı koruyarak nihayetinde ikinci davadan da berat kararı dün itibarıyla çıkmış oldu" diye konuştu.

Ekim 2014'te tutuklanan, yat kaptanı Mehmet Cevahir Açıkalın, Aydın Karaca, Muammer Aygel, Recep Dursun, Yunus Atalay, Giray Terzi, Ümit Tarım ve Ayberk Mutlu isimli 8 Türk vatandaşı hakkında savcılık tarafından 15'er yıl hapis cezası istemiyle Port Said Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş