SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Türkmenler İbadi'ye tepkili

Irak Başbakanı İbadi'nın İnsan Hakları Bakanlığını lağvetmesine Türkmenler tepki gösterdi.

Türkmenler İbadi'ye tepkili
21.8.2015 14:17:49

AA'nın haberine göre, İbadi'nin reform kararları çerçevesinde İnsan Hakları Bakanlığının lağvedilmesini ve Türkmen Bakan Muhammed Mehdi Beyati'nin görevden alınmasını protesto eden Amirli halkı, geceden bu yana Kerkük-Bağdat yolunda araçların geçişine izin vermiyor.

Başbakan İbadi'nin bakanlığın lağvedilmesinin yerine yeni bir bakanlık vermesini talep eden halk, istekleri gerçekleşene kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade ediyor.

Tuzhurmatu İlçesi Güvenlik Komisyonu Üyesi Ahmed Nifus yaptığı açıklamada, halkın dün geceden bu yana eylemlerine devam ettiğini belirterek, Tuzhurmatu'daki Türkmenlerin de bugün gösteriye destek vereceğini söyledi.

Amirli halkının reformlara destek verdiğine işaret eden Nifus, "Ancak Türkmenlerin haklarının çiğnendiğine inanıyorlar. Hükümette bir Türkmen bakanın olmasını istiyorlar" dedi.

Yoldan günde bin nakliye aracının geçtiğini ve vatandaşların geçimlerini bununla sağladığını vurgulayan Nifus, "Yapılan eylem doğru değil. Temsilcilerimizi eylemcileri ikna etmek için gönderdik. Fakat henüz yolu açmaya razı olmadılar" şeklinde konuştu.

Bu arada, akşam saatlerinde Kerkük'ün merkezinde Ammar el-Hekim'e bağlı Bedir Tugaylarının çağrısıyla, Türkmenlere kabinede bir bakanlığın verilmesi için gösteri yapılacağı bildirildi.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR