DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkmen ve Araplar Halep'te mahsur

Suriye’nin Halep kentinin kuzeyinde IŞİD ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Türkmen ve Arap siviller mahsur kaldı.

14.06.2015 10:51:03

IŞİD'in 28 Mayıs'ta ÖSO denetiminde olan Halep'in kuzey bölgesine büyük bir saldırı başlatmasından bu yana ÖSO ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalardan aralarında Türkmenlerin de olduğu yaklaşık 20 bin kişi etkilendi.

Suriyeli Türkmen ve Arap savaş mağdurları Türkiye'nin Öncüpınar Sınır Kapısı'nın kapalı olması nedeniyle Türkiye'ye geçemiyor. Dışarda kalan mültecilerin bir kısmının zeytin ağaçları içinde, bir kısmının da boş tarlarda kurulan çadırlarda kaldıkları belirtiliyor.

BBC Türkçe'den Hikmet Durgun'a konuşan  Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, Halep kuzeyinde IŞİD ile ÖSO arasında çatışmaların sürdüğünü söyledi.Cevizci “Ahrar'u Şam örgütü de bölgede IŞİD'e karşı savaşıyor. ÖSO dün Türkmen köyü Toplu ve İlbil köyünü IŞİD'ten aldı. Bu köyler Türkiye sınırına 5 kilometre uzaklıkta” dedi.

IŞİD KORKUSUYLA EVLERİNE DÖNEMİYORLAR

Cevizci ayrıca “İnsanlar IŞİD'ten korktuklarından dolayı evlerine dönemiyorlar. IŞİD ele geçirdiği yerlerde insanların mallarına da el koyuyor. Havalar iyi gitmeseydi daha da perişan olurlardı” diye konuştu.

ÖSO'ya bağlı, Halep'in kuzeyinde etkin olan Sultan Abdülhamit Kuvvetleri'nin Dış İlişkiler Sorumlusu Halil Hamid ise, “IŞİD Halep bölgesinde bir sürü Türkmen yerleşimini aldı. Öncüpınar Sınır Kapısı mülteci geçişlerine kapalı olduğu için insanlar Türkiye'ye kaçamıyorlar. Bazıları kaçak yollardan Türkiye'ye giriyor ama Türk askeri kaçak gördüğü zaman ateş ediyor” dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ismail özgün

Mısırın 2.sini açtığı kanalı biz neden yapmayalım.İtiraz eden kitle yine malum kitle !

Görüş Bildir Bizimle Paylaş