SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Türkmen Dağı adım adım rejimin eline geçiyor

Türkmen Dağı adım adım rejimin eline geçiyor

Türkmen Dağı düştü mü? İşte çatışmaların yoğun yaşandığı bölgede son durum...

Türkmen Dağı adım adım rejimin eline geçiyor
25.1.2016 09:07:11

TİMETÜRK I HABER MERKEZİ

Yaklaşık iki buçuk aydır yoğun çatışmaların yaşandığı Suriye'nin Lazkiye kenti kırsalında bulunan Türkmen Dağı büyük oranda Suriye rejiminin kontrolüne geçti.

Gımam ve Kızıldağ saldırıları ile başlayan süreç, Kızıldağ eteklerindeki köylerin ve kritik Burc el Kasab zirvesinin rejimin eline geçmesiyle devam ederken son bir haftada Türkmen Dağı'nda Suriye rejimi ve Şii milisler kritik bölgelere ilerledi.

Büyük kısmı Iraklı Şii milislerden oluşan rejim güçleri, Kızıldağ çevresinde bulunan Ablaklı, Gebere ve Çardaklı köylerini geçtiğimiz hafta içinde ele geçirdi. Ardından Ardından Rabia'ya (Gebelli) ilerleyen rejim güçlerinin bölgede kontrolü ele almasıyla birlikte muhalifler Reyhaniye, Gebelli, Gebere, Dervişan, Hilva, Karabacak, Saray, Ablaklı, Dağdağan, Murtlu, Kepir, Çavkaran, Dereyurt, Çardaklı ve Şeren köylerinden tamamen çekildi.

Son haftalarda muhaliflerin yaşadığı toprak kayıpları ile birlikte Türkmen Dağı'nın yaklaşık yüzde 80'lik kısmı Suriye rejiminin kontrolüne geçmiş oldu. Muhalif güçlerin kontrolünde Türkiye sınırına çok yakın kısımlar kalırken bölgeyi üç yönden çevreleyen rejim güçleri kalan kısımları da kuşatma altına almış durumdalar.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR