DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Türkiye'yi Mısır olmaktan sandık koruyor'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Türkiye’yi Mısır, Ukrayna olmaktan koruyan, sandığın ortada olması ve milletin daima son sözü söylemesidir” dedi.

7 Yıl Önce
2015-06-01 08:42:31

Numan Kurtulmuş seçim sürecini, AK Parti'nin seçim sonrası hedeflerini, Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi ile ilgili yaklaşımlarını ve yeni dönemin tasarımını Yeni Şafak'tann Nil Gülsüm'e anlattı.

ORDU'DA İLGİ BÜYÜK

Saha çalışması için Ordu'dasınız. Ordu'da durum nasıl?

Ordu, geniş bir coğrafyaya yayılmış, Türkiye'nin önemli şehirlerinden birisi. Ordu'nun büyük bölümünde çalışmaları tamamladık. Sahada büyük bir ilgi ve teveccüh ile karşılanıyoruz. Tabi bu ilgi, AK Parti iktidarında Ordu'ya ve ilçelerine yapılan yatırımlardan kaynaklanıyor.

ALLAH'TAN SANDIK VAR!

New York Times'da 'Türkiye'nin üstünde kara bulutların dolaştığı' yönünde çok tartışmalı bir yazı çıktı. Bu ve benzeri yorumlar için ne dersiniz?

Bunların hepsi algı operasyonu. Allah'tan ortada sandık var. Gezi'den itibaren sürdürülen kampanya, eğer sandık olmasaydı, Türkiye'nin sıkıntı içinde olduğu algısını yaygınlaştırabilirdi. Ama sandıkta millet, bütün odaklara ve Paralel Çeteye karşı 'Oynadığınız oyunun farkındayız ve Türkiye'yi size yedirmeyiz' dedi. Türkiye'yi Mısır, Ukrayna olmaktan koruyan, sandığın ortada olması ve milletin daima son sözü söylemesidir. 7 Haziran akşamı da böyle olacak ve milletimiz, bütün kumpaslara ve oyunlara karşı sözünü söyleyecektir.

AK Parti 13 yılda önemli icraatlara ve projelere imza attı. Peki bundan sonrası için ne vaat ediyor AK Parti?

13 yılda büyük hizmetler ve icraatlar ortaya konmuştur. AK Parti bir anlamda, Eski Türkiye'yi demonte etti, işlevsiz hale getirdi. Bundan sonraki hedef, Yeni Türkiye'yi kurmaktır. Türkiye'nin ekonomik ve siyasi reformlarını, -kim iktidarda olursa olsun- millet aleyhine çalışılamayacak şekilde kalıcı hâle getirmesi lazım. Bunun şartlarından birisi de, Başkanlık sistemini de içerecek şekilde eşitlikçi, demokratik, çoğulcu, katılımcı ve sivil bir anayasanın yapılmasıdır. AK Parti, Türkiye'yi yönetme anahtarlarını egemenlerin elinden aldı. Şimdi o anahtarların millete kalıcı olarak teslimi için yeni anayasa şarttır. Yeni Türkiye'nin inşa süreci bitmiş değildir. Ayrıcalıkları ve yönetme anahtarları ellerinden alınan egemenler, fırsatını bulup veya icat edip eski konumlarına kavuşmak istiyorlar. Bütün bu kumpasların, planların sebebi de budur. Bu şartlar altında 7 Haziran seçimi, hayati önemdedir.

DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRECEK

Başkanlık sistemi, Yeni Anayasa hedefinin ve seçim gündeminin önemli bir başlığı. Bu sistem önerisi AK Parti için neden bu kadar önemli?

Türkiye'deki eski anlayıştan kurtulmak için, eski siyasetçilerin kenarda kalması yeterli değildir. Millete rağmen milleti kontrol eden mekanizma hala geçerli. Bunların bir kısmı değiştirildi. 2010 referandumu bu anlamda önemli bir aşamaydı. 12 Eylül anayasası, güçler ayrılığı değil, güçler parçalanmışlığı prensibi üzerine kurulmuştu. Cumhurbaşkanlığı da, bu parçalanmış siyasetin kontrol konumudur. Başkanlık sistemini de bu parçalanmışlığı giderecek ve siyasetin gücünü konsolide edecek bir çözüm olarak görüyoruz.

RÖPORTAJIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet yılmaz

mısırda sandığa karışmasalardı hiçbişey olmayacaktı. türkiyede de öyle. sandığa karışmadıkları müddetçe ve zulüm yapmadıkları müddetçe sorun olmaz.

YSELİM

Merak etme Numan efendiMileltin bir kesimne Su vermeye vermeye.Bir ksımını 'hain ilan ede ede..Dier bir kısmını din düşmanı ilan ede edeTürkiyeyi Mısıra , suriyeye çevirmenize az kaldıHerkes konuşur AKP yapar,

Görüş Bildir Bizimle Paylaş